„Magične pečurke“ mogu ublažiti depresiju

„Magične pečurke“ mogu ublažiti depresiju

Psihodelična hemikalija u „čarobnim pečurkama“ može ublažiti depresiju kod nekih pacijenata koje je teško lečiti, pokazala je preliminarna studija.

Efekti su bili skromni i vremenom su nestajali, ali su se javili sa jednom eksperimentalnom dozom kod ljudi koji su ranije imali malo olakšanja od standardnih antidepresiva, piše AP.

Studija je deo oživljavanja istraživanja potencijalne medicinske upotrebe halucinogenih lekova, a rezultati odražavaju nalaze u manjim studijama gljiva jedinjenja psilocibina. Istraživači su rekli da su potrebne veće i duže studije kako bi se utvrdila efikasnost i sigurnost upotrebe psilocibina za depresiju. Njihovi rezultati objavljeni su u sredu u časopisu Nev England Journal of Medicine.

„Nalazi su i intrigantni i otrežnjujući“, rekla je Berta Madras, profesor psihobiologije i istraživač na Harvardskoj medicinskoj školi.

Komentarišući u uvodniku časopisa, Madras je rekao da je studija najrigoroznija studija do sada koja procenjuje psilocibin za lečenje depresije. Ona nije bila uključena u istraživanje.

Istraživači su testirali hemikaliju na 233 odrasle osobe u SAD, Evropi i Kanadi. Svaka progutana kapsula sadrži jednu od tri doze psilocibina tokom sesije od 6 do 8 sati. Dva specijalista za mentalno zdravlje su ih vodili kroz halucinatorna iskustva.

Rezultati za najveće i srednje doze upoređeni su sa onima u kontrolnoj grupi sa veoma niskim dozama. Nije bilo poređenja sa neaktivnim lažnim lekom ili sa konvencionalnim antidepresivima, a postojala su i druga ograničenja.

Simptomi depresije su opali u sve tri grupe, sa najvećim početnim poboljšanjem u grupi sa najvišim dozama. Posle tri nedelje, 37% primalaca visokih doza se značajno poboljšalo. Ali ti efekti nisu bili tako dobri kao što se vidi u studijama standardnih antidepresivnih lekova, a rezultati su slabili u narednim nedeljama.

Nakon tri meseca, 20% u grupi sa visokim dozama i dalje je videlo značajno poboljšanje.

Compass Pathvais, firma sa sedištem u Londonu koja razvija psilocibin za komercijalnu upotrebu, platila je i pomogla u sprovođenju studije. Nedavno je objavio da pokreće veću, rigorozniju studiju.

Neželjeni efekti, uključujući glavobolju i mučninu, bili su uobičajeni u sve tri studijske grupe. Ozbiljni neželjeni efekti nisu bili uobičajeni, ali su uključivali samoubilačke misli i samopovređivanje – uglavnom kod učesnika sa istorijom samoubilačkih misli.

Dr Dejvid Helerštajn, koautor i istraživač psihijatar sa Univerziteta Kolumbija, rekao je da ti neželjeni efekti nisu iznenađujući s obzirom na intenzitet psihodeličnog iskustva leka. Ali on je rekao da oni naglašavaju važnost upotrebe psilocibina u medicinskom okruženju.

„Ovo nije home run, ali je veoma ohrabrujuće“, rekao je Helerštajn, napominjući da je poboljšanje primećeno nakon samo jedne doze.

Međutim, rekao je da je verovatno da će biti potrebne dodatne doze za postizanje dugotrajnih rezultata. To bi moglo da učini upotrebu skupom, s obzirom na potrebu za nekoliko sati lečenja pod medicinskim nadzorom.

Više od 180 studija psilocibina i drugih psihodelika za upotrebu kod depresije, PTSP-a i drugih mentalnih stanja navedeno je na veb stranici Nacionalne medicinske biblioteke.

Vlada SAD i dalje klasifikuje hemikaliju kao kontrolisanu supstancu, bez prihvaćene medicinske upotrebe. Nekoliko gradova je već dekriminalizovalo magične pečurke, a Oregon je prva država koja je odobrila medicinsku upotrebu.

Filip Korlet, vanredni profesor psihijatrije na Univerzitetu Jejl, rekao je da ostaju mnogi važni izazovi, uključujući utvrđivanje da li psilocibin ima stvarni efekat na smanjenje depresije.

Jedna teorija je da stimuliše delove mozga koji kontrolišu nivoe hemijskog serotonina koji utiče na raspoloženje. Takođe može ponovo povezati moždane krugove – ali obe teorije tek treba da se dokažu.

„Mislim da bi trebalo malo da skrenemo nogu sa gasa i shvatimo kako tačno oni (psihedelici) funkcionišu da bismo to optimizovali“, rekao je Korlet. „Ne rade za svakoga.“