Tim nanohemičara sa Univerziteta Soočov u Kini, u saradnji sa kolegom sa Univerziteta Kolumbija, u SAD, razvio je inhalabilnu antibakterijsku terapiju koju nose nanočestice za lečenje pacijenata sa HOBP. Njihov rad je objavljen u časopisu Science Advances.
Hronična opstruktivna plućna bolest (HOBP) je stanje u kojem disajni putevi u plućima postaju progresivno uži i tvrđi, što dovodi do opstrukcije protoka vazduha. Takođe dovodi do stvaranja sluzi, koja ima tendenciju da se akumulira. Takve akumulacije često dovode do bakterijskih infekcija.
Tokom godina, naučnici su razvili mnoštvo terapija za lečenje simptoma koji prate HOBP – samo stanje se smatra neizlečivim. Takve terapije ciljaju simptome kašlja, svraba ili pečenja pluća i upale. I dok mnoge takve terapije nude određeni stepen olakšanja, malo njih nudi mnogo u lečenju bakterijskih infekcija. To je zato što antibiotici moraju proći i kroz sloj sluzi i kroz biofilmove koje stvaraju bakterije. U ovom novom naporu, istraživački tim je stvorio terapiju koja može prevazići ovaj problem.
Da bi ubio bakterije u plućima, lek mora imati direktan pristup. Tim je počeo sa lekom za koji je poznato da ubija vrste bakterija koje inficiraju pluća. Zatim su ga inkapsulirali u šuplju nanočesticu na bazi silicijum-dioksida napravljenu od negativno naelektrisanog polipeptida. Ovo je štitilo antibiotik dok je putovao kroz sluz. Nanočestica je zatim probila put kroz biofilm putem reakcija između polipeptida i kiselina u biofilmu, omogućavajući joj da se bori protiv bakterija na drugoj strani.
Tim je prvo testirao svoj pristup koristeći ćelije u petrijevoj posudi. Pronalazeći uspeh, testirali su ga na modelima miša i otkrili da je u stanju da se efikasno bori protiv bakterija i da utiša imuni odgovor, što je dovelo do smanjenja upale. Istraživači priznaju da je potrebno više testiranja, ali takođe sugerišu da njihova tehnika obećava promenu paradigme u upravljanju HOBP.