Anti-CD20 terapija ne pokazuje efekat na progresiju invaliditeta kod MS

Anti-CD20 terapija ne pokazuje efekat na progresiju invaliditeta kod MS

Za pacijente sa primarnom progresivnom multiplom sklerozom (PPMS), vreme do potvrđene progresije invaliditeta (CDP) se ne razlikuje za one koji se leče i ne leče anti-CD20, prema studiji objavljenoj na internetu 25. septembra u Neurologija.

Marion Hai, MD, iz Univerzitetske bolnice Rennes u Francuskoj, i kolege analizirali su CDP u kohorti pacijenata sa PPMS-om koji su lečeni anti-CD20 terapijama u odnosu na ponderisanu nelečenu kontrolnu kohortu u retrospektivnoj studiji koristeći podatke iz francuskog registra MS. Ukupno 1.184 pacijenata ispunilo je kriterijume za uključivanje: 426 lečenih i 758 nelečenih (srednja starost, 56 godina; 52,7 procenata žena).

Među lečenim pacijentima, 295 i 131 primalo je rituksimab i okrelizumab, respektivno. Istraživači su otkrili da su pacijenti tretirani anti-CD20 bili mlađi i da su imali aktivniju bolest na početku. Nije uočena statistička razlika u vremenu do prvog CDP-a. Neznačajan trend prema manjem broju pacijenata sa relapsom u tretiranoj grupi primećen je na vreme do prve analize relapsa. Nije primećena značajna razlika između dve grupe za aktivnost magnetne rezonance. Muški pol i trajanje MS bili su faktori rizika povezani sa CDP u tretiranoj grupi. Odnosi incidencije ozbiljnih infekcija bili su 6,67 i 2,67 na 100 čoveko-godina u tretiranoj i nelečenoj grupi, respektivno.

„Naši rezultati pokazuju da treba postojati stalna evaluacija svih dostupnih podataka kako bi se utvrdio najbolji odnos rizika i koristi za pacijente sa PPMS-om, posebno za novodijagnostikovane pacijente kod kojih inflamatorna aktivnost vrlo često nije dobro definisana“, pišu autori.

Nekoliko autora je otkrilo veze sa farmaceutskom industrijom.