Analiza pokazuje da tekuća individualizovana hormonska terapija izgleda da nema starosnu granicu

Analiza pokazuje da tekuća individualizovana hormonska terapija izgleda da nema starosnu granicu

Izjava o položaju hormonske terapije Društva za menopauzu za 2022. savetuje da žene starije od 65 godina mogu da nastave da koriste hormonsku terapiju (HT) uz odgovarajuće savetovanje i procenu rizika. Nova retrospektivna analiza pokazuje da nije neobično da žene stare čak 80 godina i dalje imaju koristi od HT.

Rezultati analize će biti predstavljeni na Godišnjem sastanku Društva za menopauzu 2024. održanom u Čikagu, 10-14. septembra.

Procenjuje se da 70% do 80% žena doživljava simptome menopauze koji negativno utiču na njihov kvalitet života i produktivnost. Hormonska terapija je ostala najefikasnije sredstvo za lečenje mnogih simptoma, posebno valunga. Prosečno trajanje valunga je sedam do 11 godina. Međutim, do 40% žena u 60-im godinama i 10% do 15% u 70-im godinama i dalje ima valunge.

Nova retrospektivna analiza više od 100 žena starijih od 65 godina koje još uvek koriste HT pokušala je da ispita karakteristike i motivaciju ovih žena, kao i prednosti koje ostvaruju dok ostaju na HT.

Prosečna starost učesnika u analizi bila je 71 godina, sa skoro 8% starosti od 80 godina ili više. Prosečna starost u kojoj su učesnici započeli HT bila je 52 godine, otprilike dve godine nakon srednje starosti menopauze. U proseku, učesnici su bili na HT-u 18 godina, iako je 42% redovno koristilo više od 20 godina.

Najčešći razlog zbog kojeg su učesnici nastavili HT nakon 65 godina starosti bio je da kontrolišu talase vrućine (55%), praćeno željom za boljim kvalitetom života (29%) i smanjenjem hroničnog bola i simptoma artritisa (7% ).

Više od jedne četvrtine (26,4%) učesnika pokušalo je jednom da zaustavi HT, ali 87% ovih žena je izjavilo da je ponavljanje valunga glavni razlog za ponovno pokretanje HT. Većina učesnika (skoro 88%) koristila je transdermalni oblik estrogena, dok je samo 12% koristilo oralne tablete estrogena. Manje od 5% učesnika koristilo je sintetičke progestine.

Iako su dokumentovani neki neželjeni efekti, uključujući krvarenje u postmenopauzi, koje je bilo najčešće, nisu zabeleženi moždani udar, infarkt miokarda ili rak materice.

„Mnoge žene starije od 65 godina su potvrdile simptome menopauze koji ozbiljno utiču na njihov kvalitet života, i zato se oslanjaju na hormonsku terapiju“, kaže dr Minakši Goel, glavni autor analize urađene pod vođstvom dr Vendi Volfman, direktor Klinike za menopauzu i prevremenu insuficijenciju jajnika u bolnici Mount Sinai u Torontu. Ontario, Kanada.

„Zdravstveni radnici bi trebalo da budu otvoreniji za razmatranje nastavka hormonske terapije u ovoj starosnoj grupi nakon odgovarajućeg savetovanja i periodičnih procena za neželjene efekte ili kontraindikacije.

„Produženje upotrebe hormonske terapije možda nije najbolja opcija za sve žene“, kaže dr Stefani Faubion, medicinski direktor Društva za menopauzu.

„Međutim, za većinu žena nije neophodno prekinuti hormonsku terapiju samo zato što su dostigle unapred određenu starost. Mora se uzeti u obzir njihovi specifični faktori rizika i zdravstveni status.“