Kod ljudi sa amiotrofičnom lateralnom sklerozom (ALS), izgleda da promene u neuronima aktiviraju imune ćelije. Smanjenje upale moglo bi smanjiti simptome bolesti, prema studiji koju je vodila Chantelle Sephton, profesorica na Medicinskom fakultetu Univerziteta Laval.
ALS je uzrokovan gubitkom gornjih motornih neurona, lociranih u mozgu, i donjih motornih neurona, koji se protežu od kičmene moždine do mišića. Koristeći genetski modifikovan model miša, Chantelle Sephton i njen tim otkrili su da su se strukturne promene u gornjim neuronima dogodile pre simptoma bolesti.
Studija sugeriše da ove morfološke promene šalju signal mikroglijama i astrocitima, imunim ćelijama centralnog nervnog sistema. Kada stignu, njihov efekat je zaštitni, ali ako ostanu predugo, postaju toksični za neurone. Ovo smanjuje sinaptičke veze između motornih neurona u mozgu i kičmenoj moždini, što dovodi do smanjenja sinaptičkih veza sa mišićima. Ove promene dovode do atrofije i gubitka motoričke funkcije.
S obzirom na ovu korelaciju između simptoma i imunološkog odgovora, istraživački tim se zapitao da li je moguće obnavljanje sinaptičkih veza blokiranjem upale. „Testirali smo polusintetički lek zasnovan na Vitaferinu A, ekstraktu biljke Ašvaganda, koji se hiljadama godina koristi u tradicionalnoj indijskoj medicini“, objašnjava Šantel Sefton, članica istraživačkog centra CERVO.
Lek blokira upalu i omogućava motornim neuronima da se vrate u normalu. „Primetili smo da se neuroni regenerišu bez aktiviranih imunih ćelija. Dendriti motornih neurona počinju da rastu i ponovo stvaraju veze, povećavajući broj sinapsi između motornih neurona i mišića“, izveštava istraživač.
Čini se da je ovo obećavajući način za poboljšanje simptoma ALS-a, bilo da je bolest porodična ili sporadična, jer su oba tipa povezana sa upalom.
Druge bolesti kod kojih zapaljenje igra ulogu, kao što je Alchajmerova bolest, mogle bi imati koristi od ovog pristupa.