14-godišnji američki naučnik razvio je sapun koji bi mogao da pomogne imunološkom sistemu tela da ‘opere’ rak kože.
Sapun mu je doneo glavnu nagradu u godišnjem takmičenju čiji je cilj da podstakne decu i adolescente da pronađu inovativna rešenja za svakodnevne probleme.
Takmičenje vodi multinacionalna kompanija 3M sa sedištem u SAD, koja je nadaleko poznata po razvoju i patentiranju maske N95 1970-ih i 80-ih godina.
Heman Bekel je živeo u Etiopiji četiri godine pre nego što se njegova porodica preselila u SAD, i kaže da su sećanja na to da je video ljude koji ceo dan rade pod vrelim suncem inspirisala njegov izum, za koji se nada da će jednog dana biti i pristupačan i efikasan.
Sapun isporučuje lekove preko kože koji aktiviraju imuni sistem tela da se bori protiv ćelija raka.
Ako funkcioniše i bude utvrđeno da je bezbedan tretman, mogao bi da napravi veliku razliku za one koji ne mogu da priušte skupe tretmane raka kože koji su trenutno dostupni, a koji mogu koštati oko 40.000 američkih dolara.
Počeo je da radi na sapunu kod kuće, ali kada je postao finalista 3M-ovog Ioung Scientist Challenge-a, potražio je pomoć od Univerziteta Virdžinije i Univerziteta Džordžtaun, zajedno sa svojom mentorkom Deborom Izabel, inženjerom proizvoda u 3M.
Glavno uključeno jedinjenje je imidazohinolin, koji se već koristi kao lokalni tretman za stanja kao što su bradavice, gljivične infekcije i akne. FDA ga je takođe odobrila za lečenje karcinoma bazalnih ćelija, jednog od karcinoma kože za koji je Heman zabrinut.
Obično bismo o sapunu mogli razmišljati kao o nečemu što pere stvari, ali Hemanov sapun ima dodatni sastojak tako da se jedinjenja koja se bore protiv raka ostaju dugo nakon završnog ispiranja.
„Oseća se malo lepljivije [od normalnog sapuna] jer ima ovu nanočesticu zasnovanu na lipidima i cela poenta je da čak i kada isperete sapune, lekoviti delovi će ostati na vašoj koži“, objasnio je Heman u intervju sa Maksom Barnhartom iz NPR-a.
Prve lipidne nanočestice odobrila je FDA kao sredstvo za isporuku lekova 2018. godine, a najpoznatije su po upotrebi u vakcinama protiv COVID-19 kompanija Moderna i Pfizer.
Ali ne moraju da se ubrizgavaju da bi delovali. Kada se nanesu na kožu, lipidne nanočestice formiraju nevidljivi sloj na njenoj površini, koji im pomaže da prodru u kožu dok unose ta aktivna jedinjenja.
Još uvek nije jasno koliko dobro lipidne nanočestice prožimaju živa tkiva poput kože, ali možda će Hemanov pronalazak pomoći da se to testiranje pokrene.
„Uglavnom sam se držao digitalnog molekularnog testiranja, što je prilično nov proces testiranja, gde možete testirati različite sastojke i kombinovati različite sastojke [u kompjuterskom modelu] i videti šta rade“, rekao je Heman. NPR .
„Kada sam ga testirao na digitalnim modelima, dobio sam zaista, zaista visoke brojke u pogledu njegove efikasnosti. Međutim, kada je reč o stvarnom testiranju na ljudima, još uvek nemam FDA sertifikat.“
Kao i svaki dobar pronalazač, Heman je isprobao sopstveni proizvod, ali na sreću rak kože obično nije problem za 14-godišnjake.
Nada se da će dobiti odobrenje za testiranje na ljudima i FDA sertifikat u narednih pet godina.
„Do 2028. nadam se da ću ovaj strastveni projekat pretvoriti u neprofitnu organizaciju u kojoj mogu da pružim pravičan i pristupačan tretman raka kože što većem broju ljudi“, rekao je on.
„Ja sam strastven u pronalaženju održivih rešenja za globalne probleme i nadam se da ću inspirisati druge da učine isto.“