Nova studija objavljena danas u Američkom časopis za kontrolu infekcija(AJIC) otkriva da upotreba doksiciklina može pomoći u zaštiti od infekcije Clostridioides difficile (C. diff) kod nekih pacijenata sa pneumonijom.
Konkretno, autori studije su otkrili da je kod hospitalizovanih pacijenata sa pneumonijom stečenom u zajednici koji su imali infekciju C. diff u prethodnoj godini, upotreba doksiciklina, umesto češće korišćenog azitromicina, smanjila razvoj novih infekcija C. diff za 45 %.
Često se javljaju kod hospitalizovanih pacijenata koji uzimaju antibiotike širokog spektra, infekcije C. diff mogu biti smrtonosne. U SAD svake godine ima više od 450.000 infekcija C. diff, što dovodi do čak 30.000 smrtnih slučajeva, prema procenama javnog zdravlja. Ove infekcije takođe predstavljaju visok rizik od recidiva; više od trećine pacijenata koji pate od infekcije C. diff će u budućnosti imati drugu. Pošto je pneumonija tako česta i obično se leči antibioticima širokog spektra, hospitalizovani pacijenti sa pneumonijom imaju povećan rizik od razvoja infekcije C. diff.
Za pacijente koji su primljeni u bolnicu sa pneumonijom, kliničke smernice obično preporučuju upotrebu azitromicina, koji prodire u plućno tkivo i može uspešno da leči legionelu pneumoniju kao i češće tipove pneumonije. Dok se doksiciklin ne treba koristiti za lečenje Legionella pneumonije, može biti efikasan protiv drugih vrsta pneumonije. Pored toga, doksiciklin ima optimalnu apsorpciju u gornjem delu gastrointestinalnog trakta sa minimalnim uticajem na mikrobiom creva, što bi moglo da objasni smanjeni rizik od infekcije C. diff.
U ovoj retrospektivnoj studiji, istraživači su analizirali rezultate 156.107 pacijenata lečenih od upale pluća u bolnicama za boračka pitanja u periodu od januara 2009. do avgusta 2022. Da bi se uključili u analizu, pacijenti su morali da budu primljeni u bolnicu ne više od 48 sati pre dijagnoze topleumonije. obezbediti da se svi slučajevi smatraju pneumonijom stečenom u zajednici.
Pacijenti kojima je dijagnostikovana Legionella pneumonija ili virusna pneumonija isključeni su iz studije, jer je preporučeni tretman za ova stanja drugačiji od onog za tipičnu pneumoniju stečenu u zajednici. Za svakog pacijenta kome je dijagnostikovana infekcija C. diff u roku od 30 dana od tretmana antibiotikom se pretpostavljalo da ima C. diff povezanu sa antibiotikom.
Kao što se i očekivalo, na osnovu kliničkih smernica, većina pacijenata je lečena azitromicinom (87%), dok je mali deo primao doksiciklin (13%). Sve u svemu, manje od 1% pacijenata je razvilo C. diff infekcije, ali među pacijentima koji su doživeli infekciju C. diff u godini pre dijagnoze pneumonije, 12% je razvilo novu infekciju C. diff povezanu sa lečenjem antibiotikom.
Među pacijentima bez istorije C. diff infekcija, nije bilo statističke razlike u stopi C. diff infekcija između onih koji su primali azitromicin i onih koji su primali doksiciklin. Međutim, za pacijente koji su imali infekciju C. diff prethodne godine, upotreba doksiciklina je bila povezana sa 45% smanjenjem infekcije C. diff izazvane antibioticima u poređenju sa azitromicinom.
„Naša analiza je otkrila da je kod pacijenata sa prethodnom istorijom C. diff, doksiciklin bio jedini faktor povezan sa smanjenjem incidencije novih infekcija C. diff“, rekla je Kari A. Mergenhagen, PharmD, BCPS, BCIDP, direktor rezidencije. za zarazne bolesti u Veterans Affairs of Vestern Nev Iork Health Sistem i viši autor studije. „Ovi rezultati sugerišu da u slučajevima kada se Legionella pneumonija može isključiti pre lečenja, pacijenti sa povećanim rizikom od C. diff mogu imati koristi od upotrebe doksiciklina kao leka prve linije.“
„Zdravstvene ustanove imaju veliki interes da smanje incidencu opasnih i skupih infekcija C. diff povezanih sa zdravstvenom zaštitom“, rekla je Patriša Džekson, RN, BSN, MA, CIC, FAPIC, predsednik APIC-a za 2023. godinu. „Ova studija pokazuje da je za pacijente sa istorijom C diff izbor antibiotika važan faktor u smanjenju ovih vrsta infekcija.“