Alkohol više nije droga koju američka deca najviše zloupotrebljavaju

Alkohol više nije droga koju američka deca najviše zloupotrebljavaju

Mladi u Americi manje zloupotrebljavaju piće, a više trave, pokazalo je novo istraživanje koje je analiziralo dve decenije podataka o tinejdžerima i deci školskog uzrasta koji su tražili medicinsku pomoć nakon uzimanja raznih supstanci.

Zloupotreba kanabisa kod adolescenata porasla je za nevjerovatnih 245 posto u SAD od 2000. godine, otkriva novo istraživanje, s posebno dramatičnim porastom u samo posljednjih nekoliko godina.

U isto vreme, stopa zloupotrebe alkohola je opala među onima starosti između 6 i 18 godina. Još 2000. godine, alkohol je bio na prvom mestu na prilično zabrinjavajućoj listi sastavljenoj iz američke nacionalne baze podataka o otrovima, koja beleži informacije o pozivima na telefone za pomoć za otrove. Sada je na trećem mestu.

Poslednjih godina u SAD je došlo do talasa dekriminalizacije kanabisa: rekreativna upotreba je sada legalna u 19 država. Iako je ovo samo za odrasle, istraživači kažu da je ovaj lek učinio dostupnijim i promenio percepciju javnosti o njemu.

„Slučajevi zloupotrebe etanola premašili su broj slučajeva marihuane svake godine od 2000. do 2013.“, kaže lekar hitne pomoći i medicinski toksikolog Adrijen Hjuz sa Univerziteta zdravlja i nauke u Oregonu. „Od 2014. godine, slučajevi izloženosti marihuani premašuju slučajeve etanola svake godine, i to za veći iznos svake godine nego prethodne.

Ukupno, 338.727 slučajeva namerne zloupotrebe i zloupotrebe lekova i nedozvoljenih i rekreativnih droga među decom školskog uzrasta prijavljeno je između 2000. i 2020. godine. Od ovih slučajeva, skoro 60 procenata je uključivalo muškarce, dok se više od 80 procenata dogodilo kod mladih ljudi starosti od 13 do 18.

Skoro trećina slučajeva u evidenciji rezultirala je „gorim od minornih kliničkih ishoda“, a podaci pokazuju da je 0,1 odsto slučajeva (450 mladih ljudi) bilo fatalno. Smrtni slučajevi su uglavnom uzrokovani zloupotrebom opioida, kao i češćim kod muškaraca i starijih tinejdžera između 16 i 18 godina.

Kada je reč o travi posebno, statistika pokazuje da je porast dostupnosti hrane koja sadrži proizvode od kanabisa odigrao značajnu ulogu, pri čemu su prosečne mesečne stope poziva za jestiva namirnice porasle više od onih za druge oblike upotrebe marihuane, poput pušenja.

„Ovi jestivi proizvodi i proizvodi za vaping često se prodaju na načine koji su privlačni mladim ljudima i smatraju se diskretnijim i pogodnijim“, kaže Hjuz.

„U poređenju sa pušenjem kanabisa, koje obično rezultira trenutnim visokim nivoom, intoksikacija jestivim oblicima marihuane obično traje nekoliko sati, što može navesti neke pojedince da konzumiraju veće količine i dožive neočekivane i nepredvidive uspone.

Od ostalih lekova pomenutih u studiji, dekstrometorfan (koji se nalazi u lekovima za kašalj) je zapravo bila supstanca koja se najčešće zloupotrebljava ili zloupotrebljava između 2001. i 2016. godine – iako su prijavljeni slučajevi dostigli vrhunac 2006. i od tada su u padu.

Zloupotreba lekova bez recepta, koji su dostupniji i lakši od nedozvoljenih supstanci, ostaje problem za mlade ljude, navode istraživači. Visoki nivoi zloupotrebe oralnih antihistaminika takođe su zabeleženi tokom perioda studije. Namerna zloupotreba i zloupotreba supstanci takođe je bila značajno ređa kod dece nego kod adolescenata.

Kao iu bilo kojoj oblasti nauke, što su podaci detaljniji, odgovor na njih može biti ciljaniji. Zdravstveni radnici i vladini zvaničnici mogu da koriste statistiku da se bore za smanjenje zloupotrebe supstanci i zloupotrebe među mlađim ljudima, kao i da razumeju posledice odluka poput široko rasprostranjene legalizacije upotrebe kanabisa.

„Ranije započinjanje upotrebe supstanci je važan prediktor razvoja poremećaja upotrebe supstanci kasnije u životu“, pišu Hjuz i kolege u svom objavljenom radu.

„Kao takvi, kliničari koji se brinu o deci i adolescentima treba da budu dobro informisani o novim i promenljivim obrascima zloupotrebe i zloupotrebe droga kako bi ponudili ranu identifikaciju i intervenciju za problematičnu upotrebu supstanci.