Alchajmerova studija: Kombinacija lekova poboljšava veštine pamćenja kod miševa

Alchajmerova studija: Kombinacija lekova poboljšava veštine pamćenja kod miševa

Laboratorijski miševi sa kognitivnim problemima, uključujući Alchajmerovu bolest, pokazali su poboljšane veštine pamćenja u roku od nekoliko nedelja lečenja novim lekom testiranim na Državnom univerzitetu Kolorado.

Kombinacija lekova cilja na dva proteina mozga kritična za neuroinflamaciju, koja je uključena u starenje mozga i Alchajmerovu bolest, prema studiji objavljenoj u julu u Journal of Neuroinflammation sa istraživačima CSU.

Rezultati studije pokazuju da bi ovaj lek mogao da postane „sredstvo koje menja igru“ protiv Alchajmerove bolesti, rekli su istraživači.

„Trenutno ne postoje efikasni tretmani“, rekao je Devin Vahl, postdoktorski saradnik CSU, koji je koautor studije. „Imamo tretmane koji mogu da upravljaju simptomima, ali nemamo nijedan koji može da zaustavi bolest. Želimo da pokušamo da identifikujemo nove tretmane koji mogu biti efikasni da uspore, ili čak umanje efekte Alchajmerove bolesti.“

Ovaj koktel lekova bi takođe mogao da poboljša pamćenje kod starijih odraslih, pokazalo je istraživanje i, potencijalno, da preokrene kognitivni pad.

Istraživanje je proizašlo iz partnerstva između laboratorije Healthspan Biologi Lab člana fakulteta CSU Toma LaRocca i biotehnološke kompanije Sachi Bio iz Kolorada.

„Ovo je nov i efikasan tretman za poboljšanje pamćenja kod miševa“, rekao je Prašant Nagpal, koji je sa svojom suprugom Anušri Čaterdži osnovao Sachi Bio. „Veoma važan nalaz koji smo videli u ovoj studiji je da možete preokrenuti neki kognitivni pad. Nadamo se da ćemo ovo odneti u klinička ispitivanja na ljudima sledeće godine.“

Testovi ponašanja miševa su merili memoriju i snagu stiska jer su snaga stiska i funkcija mišića usko povezani sa funkcijom mozga, rekli su istraživači.

„Ako možemo da ciljamo ono što dolazi pre Alchajmerove bolesti, a za šta ovaj lek treba da radi, to će ljudima dati više mogućnosti lečenja, posebno ranije u životu“, rekao je Val.

Do sledeće godine ili 2026, Nagpal se nada da će biti ubedljiviji skup podataka uključujući ispitivanja na ljudima.

„Svi smo bili dirnuti kada smo videli starije roditelje i članove porodice koji su samo senka njih samih“, rekao je Nagpal. „To je jednostavno srceparajuće. Možda izgleda kao samo tračak nade, ali možete li se uhvatiti za to i jednostavno, znate, krenuti u to?“