Alchajmerov lek može usporiti kognitivni pad kod demencije sa Levijevim telima

Alchajmerov lek može usporiti kognitivni pad kod demencije sa Levijevim telima

Demencija sa Levijevim telima je vrsta demencije koja je slična i Alchajmerovoj i Parkinsonovoj bolesti, ali nedostaju studije o dugotrajnim tretmanima. Nova studija Karolinska instituta u Švedskoj, objavljena u časopisu Alchajmerova bolest i demencija, naglašava potencijalne kognitivne prednosti lečenja inhibitorima holinesteraze.

Bolest Levijevog tela, koja uključuje demenciju sa Levijevim telima (DLB) i Parkinsonovu bolest sa i bez demencije, drugi je najčešći neurodegenerativni poremećaj, posle Alchajmerove bolesti. DLB čini oko 10-15% slučajeva demencije i karakterišu ga promene u snu, ponašanju, spoznaji, kretanju i regulaciji automatskih telesnih funkcija.

„Trenutno ne postoje odobreni tretmani za DLB, tako da lekari često koriste lekove za Alchajmerovu bolest, kao što su inhibitori holinesteraze i memantin, za ublažavanje simptoma“, kaže Hong Ksu, docent na Odeljenju za neurobiologiju, nauke o nezi i društvo, Karolinska institut i prvi autor rada. „Međutim, efikasnost ovih tretmana ostaje neizvesna zbog nedoslednih rezultata ispitivanja i ograničenih dugoročnih podataka.“

U trenutnoj studiji, istraživači su ispitali dugoročne efekte inhibitora holinesteraze (ChEI) i memantina u poređenju sa bez lečenja do deset godina kod 1.095 pacijenata sa DLB. Otkrili su da CEI mogu usporiti kognitivni pad tokom pet godina u poređenju sa memantinom ili bez lečenja. CEI su takođe bili povezani sa smanjenim rizikom od smrti u prvoj godini nakon dijagnoze.

„Naši rezultati ističu potencijalne prednosti ChEI za pacijente sa DLB i podržavaju ažuriranje smernica za lečenje“, kaže Marija Eriksdoter, profesorka na Odeljenju za neurobiologiju, nauke o nezi i društvo, Karolinska institut i poslednji autor rada.

Zbog posmatračke prirode studije, ne mogu se izvući zaključci o uzročnosti. Istraživači nisu imali podatke o životnim navikama pacijenata, slabosti, krvnom pritisku i kopatologiji Alchajmerove bolesti, što je možda uticalo na nalaze. Još jedno ograničenje studije je da je i dalje teško tačno dijagnostikovati DLB.