Ako želite da se osećate mlado i podmlađeno, ključna je jedna navika

Ako želite da se osećate mlado i podmlađeno, ključna je jedna navika

Ako želite da se osećate mlada čak i dok starite, onda je dobar san ključan. Nova studija je otkrila da sedam do devet sati glatke noći može učiniti da se osećate godinama mlađe nakon buđenja.

I ta percepcija možda ne postoji samo u vašoj glavi. Studije su pokazale da je jednostavno osećanje mlađe povezano sa boljim mentalnim i fizičkim zdravljem i dužim životnim vekom.

„Dok je prethodna literatura pokazala da je osećaj stariji povezan sa lošijim kvalitetom sna, naši podaci pokazuju da san može biti važniji za subjektivnu starost nego obrnuto“, pišu klinički neuronaučnici Leonie Balter i Džon Akselson sa švedskog instituta Karolinska.

„Ovi nalazi potvrđuju da bi san, vitalni biološki fenomen, mogao biti ključ za osećaj mladosti.“

Poznato je da dug za spavanje isisava radost iz života. To može da se pokvari sa vašim emocijama, da sve zaboli više nego inače i da promeni način na koji gledate na druge ljude.

Da bi istražili kako to menja vašu percepciju sebe, Balter i Akselson su sproveli dva eksperimenta.

Prva studija obuhvatila je 429 odraslih osoba starosti od 18 do 70 godina, koje su ispitane o aspektima njihovog života kao što su osećaj mladosti, koliko dana su propustili spavati u proteklom mesecu i koliko su se pospani osećali.

Oni koji su u potpunosti spavali svih 30 dana ranije, u proseku su se osećali 5,8 godina mlađe od svoje stvarne godine. Svaka noć nedovoljno sna učinila je da se prosečan učesnik oseća 0,23 godine starijim.

Dalje kopajući, Balter i Akselson su testirali 186 odraslih osoba do 46 godina kako bi videli kako podnose samo četiri sata sna tokom dve noći. Naredne dve noći, učesnicima je bilo dozvoljeno da spavaju devet sati.

U poređenju sa punim noćnim snom, noći ograničenog sna učinile su da se učesnici osećaju u proseku 4,4 godine starijima.

Štaviše, osećaj pospanosti i budnosti bili su usko povezani sa percepcijom starosti.

Visoki nivoi budnosti bili su povezani sa osećanjem četiri godine mlađim, u proseku, dok su se najpospaniji učesnici obično osećali šest godina starijim od stvarnog uzrasta.

„To znači da je prelazak od osećaja budnosti do pospanosti dodao zapanjujućih 10 godina na starost“, objašnjava Balter.

Još jedno zanimljivo otkriće je da su se oni učesnici koji su se identifikovali kao ‘jutarnji ljudi’ – za razliku od večernjih tipova ili negde između – osećali relativno mlađe kada su spavali punih devet sati noću. U isto vreme, međutim, i oni su bili teže pogođeni negativnim percepcijama o njihovom uzrastu kada su imali loš san.

Autori pozivaju na buduće studije kako bi se istražilo zašto je san povezan sa koliko se starimo osećamo. U međuvremenu, međutim, dvojac tvrdi da je „očuvanje sna verovatno ključni faktor za osećaj mladosti“.