Istraživači su razvili metod za analizu MR skeniranja srca uz pomoć veštačke inteligencije, koji bi mogao da uštedi dragoceno vreme i resurse NHS-a, kao i da poboljša brigu o pacijentima.
Timovi sa Univerziteta u Istočnoj Angliji (UEA), Šefilda i Lidsa kreirali su inteligentni kompjuterski model koji koristi veštačku inteligenciju za ispitivanje slika srca sa MRI skeniranja u specifičnom pogledu poznatom kao avion sa četiri komore.
Njihova studija pod nazivom „Razvoj i validacija segmentacije četvorokomornog CMR-a izvedene od veštačke inteligencije“ objavljena je u časopisu European Radiology Experimental.
Vodeći istraživač dr Pankaj Garg, sa Medicinske škole u Noriču Univerziteta Istočne Anglije i konsultant kardiolog u Univerzitetskoj bolnici Norfolk i Norvič, predvodi tim istraživača koji su pioniri inovativne i revolucionarne tehnologije 4D MRI snimanja. Ovo utire put za bržu, neinvazivnu i tačniju dijagnozu srčane insuficijencije i drugih srčanih stanja.
Dr Garg je rekao: „Model veštačke inteligencije precizno je odredio veličinu i funkciju srčanih komora i pokazao rezultate koji su uporedivi sa onima koje lekari dobijaju ručno, ali mnogo brže. Za razliku od standardne manuelne MRI analize, koja može da traje do 45 minuta ili više, novom modelu veštačke inteligencije potrebno je samo nekoliko sekundi. Ova automatizovana tehnika bi mogla da ponudi brzu i pouzdanu procenu zdravlja srca, sa potencijalom da poboljša brigu o pacijentima.
Retrospektivna opservaciona studija sastojala se od podataka od 814 pacijenata iz Sheffield Teaching Hospitals NHS Foundation Trust i Leeds Teaching Hospitals NHS Trust, koji su zatim korišćeni za obuku AI modela.
Da bi bili sigurni da su rezultati modela tačni, za testiranje su korišćeni skenovi i podaci još 101 pacijenta iz fondacije NHS fondacije Norfolk i Norvich Universiti Hospitals.
Dok su druge studije istraživale upotrebu AI u tumačenju MR skeniranja, ovaj najnoviji AI model je obučen korišćenjem podataka iz više bolnica i različitih tipova skenera, kao i sprovođenjem testiranja na različitim grupama pacijenata iz druge bolnice. Pored toga, ovaj AI model pruža potpunu analizu celog srca koristeći pogled koji pokazuje sve četiri komore, dok se većina ranijih studija fokusirala na pogled koji gleda samo na dve glavne komore srca.
Dr. student dr Hosamadin Asadi, sa Medicinske škole UEA u Noriču, rekao je: „Automatizacija procesa procene funkcije i strukture srca će uštedeti vreme i resurse i obezbediti dosledne rezultate za lekare. Ova inovacija bi mogla da dovede do efikasnijih dijagnoza, boljih odluka o lečenju i na kraju, poboljšani ishodi za pacijente sa srčanim stanjima Štaviše, potencijal AI da predvidi smrtnost na osnovu merenja srca naglašava njen potencijal da revolucioniše negu srca i poboljša prognozu pacijenata.
Istraživači kažu da bi buduće studije trebalo da testiraju model koristeći veće grupe pacijenata iz različitih bolnica, sa različitim tipovima MRI skenera, uključujući i druge uobičajene bolesti koje se vide u medicinskoj praksi kako bi se videlo da li dobro funkcioniše u širem spektru situacija u stvarnom svetu.
Druga nedavna istraživanja timova u UEA, Lidsu i Šefildu su poboljšala metodu korišćenja MR skeniranja srca za pacijentkinje, posebno za one sa ranim ili graničnim srčanim oboljenjima, što je značilo da je 16,5% više žena moglo da se dijagnostikuje.
Istraživanje je ostvareno u saradnji između Univerziteta u Istočnoj Angliji, Univerziteta u Lidsu, Univerziteta u Šefildu, Medicinskog centra Univerziteta u Leidenu, Fondacije NHS fondacije Norfolk i Univerzitetskih bolnica u Noriču, Fondacije fondacije Sheffield Teaching Hospitals NHS fondacije i Nastavnih bolnica u Leedsu NHS Trust.