AI predviđa rizik od muške neplodnosti testom krvi

AI predviđa rizik od muške neplodnosti testom krvi

Prema studiji Svetske zdravstvene organizacije (SZO) (2017), oko polovine svih neplodnosti je zbog muškaraca. Analiza sperme smatra se ključnom za dijagnozu muške neplodnosti, ali nije dostupna u drugim medicinskim ustanovama osim onih specijalizovanih za lečenje neplodnosti, a postoji i visok prag za dobijanje iste.

U novoj studiji, grupa koju predvodi vanredni profesor Hidejuki Kobajaši sa Odeljenja za urologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta Toho u Tokiju, Japan, razvila je AI model koji može predvideti rizik od muške neplodnosti bez potrebe za analizom sperme samo merenjem nivo hormona u testu krvi. Za model je korišćen softver za kreiranje veštačke inteligencije koji ne zahteva programiranje, a studija je objavljena u časopisu Naučni izveštaji.

Model predviđanja AI zasnovan je na podacima od 3.662 pacijenta i imao je stopu tačnosti od približno 74%. Konkretno, bila je 100% tačna u predviđanju neopstruktivne azoospermije, najtežeg oblika muške neplodnosti.

Sadašnja studija je prikupila kliničke podatke od 3.662 muškarca koji su bili podvrgnuti testiranju sperme i hormona na mušku neplodnost između 2011. i 2020. godine. Zapremina sperme, koncentracija spermatozoida i pokretljivost spermatozoida mereni su u testovima sperme, a LH, FSH, PRL, testosteron i E2 merene su hormonskim testovima. T/E2 je takođe dodat. Ukupan broj pokretnih spermatozoida (volumen sperme X koncentracija spermatozoida X brzina pokretljivosti spermatozoida) izračunat je iz rezultata testa sperme.

Na osnovu referentnih vrednosti za testiranje sperme u laboratorijskom priručniku SZO za ispitivanje i obradu ljudskog sperme, 6. izdanje (2021), ukupan broj pokretnih spermatozoida od 9,408 X 10 6 (1,4 mL X 16 X 10 6 /mL X 42 %) je definisan kao donja granica normale, dodeljivanjem vrednosti „0“ ako je ukupan broj pokretnih spermatozoida za pojedinačnog pacijenta bio iznad 9,408 X 10 6 i vrednost „1“ kada je bio ispod. Tačnost AI modela bila je približno 74%.

Zatim je AI model validiran korišćenjem podataka iz 2021. i 2022. za koje su bili dostupni testovi sperme i hormona. Koristeći podatke 188 pacijenata u 2021. godini, tačnost je bila oko 58%, dok je tačnost korišćenjem podataka za 166 pacijenata u 2022. godini bila oko 68%. Međutim, neopstruktivna azoospermija bi se mogla predvideti sa stopom tačnosti od 100% u 2021. i 2022. godini.

Prema vanrednom profesoru Kobajašiju, „Ovaj model predviđanja AI namenjen je samo kao primarni korak skrininga pre testiranja sperme, i iako nije zamena za testiranje sperme, može se lako izvesti u ustanovama koje nisu specijalizovane za lečenje neplodnosti.

„Model predviđanja AI koji se koristi u ovoj studiji bio je posebno precizan u predviđanju neopstruktivne azoospermije, koja je teški oblik azoospermije. Kada model predviđanja otkrije abnormalne vrednosti, pošto pacijenti mogu imati neopstruktivnu azoospermiju, ovo bi trebalo da bude okidač da se podvrgnu detaljnom testiranju na specijalističkoj klinici za neplodnost i dobiju odgovarajući tretman“.

CreaTact, Inc. (Mito Citi, prefektura Ibaraki, Japan; predsednik: Iori Nakaniva) sprovodi razvoj softvera i analizu podataka kako bi razvio komercijalni originalni AI model predviđanja za gorenavedenu svrhu.

„U budućnosti se nadamo da će kliničke laboratorije i centri za zdravstvene preglede koristiti naš model predviđanja veštačke inteligencije za skrining muške neplodnosti, čime će testiranje na mušku neplodnost učiniti dostupnijim tako što će prevazići prepreke“, rekao je vanredni profesor Kobajaši.