Veštačka inteligencija u službi postoperativne nege pacijenata sa kataraktom

Veštačka inteligencija u službi postoperativne nege pacijenata sa kataraktom

Nova studija je otkrila da konverzacijski agent veštačke inteligencije (AI) poboljšava negu pacijenata nakon operacije katarakte. Automatizovani glasovni sistem sa AI, nazvan Dora, u stanju je da pozove pacijente da im postavlja pitanja, razume njihove odgovore i tačno identifikuje odgovore koji ukazuju na potrebu za kliničkim pregledom.

Studija koju su sproveli istraživači sa Univerziteta Njukasl, Oksfordske univerzitetske bolnice (OUH) NHS Foundation Trust i Imperial College Health care NHS Trust, objavljena je u časopisu eClinicalMedicine.

U studiji je učestvovalo više od 200 pacijenata koji su nedavno bili podvrgnuti operaciji katarakte, najčešći operaciji koju sprovodi NHS. Dobili su poziv od Dore da sprovedu naknadnu procenu tri nedelje nakon operacije, koju je pratio oftalmolog za potrebe studije.

Istraživači su uporedili odluke koje su Dora i nadzorni oftalmolog doneli nezavisno o kliničkom značaju pet simptoma i da li je pacijentu potrebno dalje ispitivanje. Tokom studije, Dorine odluke su se snažno slagale sa odlukama kliničara.

Profesor Edvard Meinert, ko-glavni istraživač studije i profesor digitalnog zdravlja i kliničke veštačke inteligencije na Univerzitetu Njukasl, vodio je procenu prihvatljivosti istraživanja.

Rekao je: „Reakcija pacijenata na sistem veštačke inteligencije ukazuje na njegovu potencijalnu pogodnost za širu adaptaciju u drugim kliničkim putevima koji bi mogli osloboditi vreme i resurse NHS-a.

Studija je takođe procenila Dorinu upotrebljivost i prihvatljivost za pacijente, kao i uticaj na troškove u poređenju sa standardnom negom. Većina učesnika je prihvatila praćenje AI, uz izvesnu zabrinutost zbog nedostatka „ljudskog elementa“ u slučajevima sa komplikacijama.

Kanmin Ksue, počasni konsultant oftalmolog i glavni istraživač u OUH, rekao je: „Dora sistem je u stanju da autonomno poziva pacijente telefonom i vodi razgovor koji prikuplja ključne informacije potrebne da bi se utvrdilo da li se pacijent dobro oporavlja ili mu je potrebna dodatna medicinska pomoć. Procena je bila uspešna u identifikovanju i određivanju prioriteta onih pojedinaca kojima je bio potreban dodatni klinički doprinos.

„Od suđenja, ažurirana verzija Dore je raspoređena u OUH kao podrazumevani sistem za procenu operacije posle katarakte za hiljade pacijenata.

„Sada smo takođe proširili njegovu upotrebu na preoperativne procene, gde Dora prolazi kroz kontrolnu listu pitanja za skrining, uključujući da li pacijent želi ili ne da se operiše zbog svoje katarakte. Informacije se evidentiraju u našoj elektronskoj medicinskoj dokumentaciji, čime se ubrzava do prethodnog ocenjivanja licem u lice koje vodi medicinska sestra“.

Procenjeno je da je korišćenje ove telemedicinske procene praćenja uštedelo oko 35 funti po pacijentu u poređenju sa standardnom negom.

Razvoj Dore od strane oksfordske kompanije Ufonia podržale su Health Innovation Okford i Thames Vallei, koje su sprovele studiju izvodljivosti, procenile povratne informacije od kliničara i procenile isplativost uključivanja Dore u post-operativni put pacijenata.

Dr Nik de Penington, izvršni direktor Ufonije, rekao je: „Ovo istraživanje jasno pokazuje Dorinu visoku tačnost u identifikaciji pacijenata kojima je potreban ljudski klinički doprinos.“

„Sada proširujemo Dorinu ‘veštačku kliničku inteligenciju’ na puteve nege očiju u NHS-u i na međunarodnom nivou. Sistem nudi značajne prednosti u pogledu bezbednosti, prihvatljivosti i ekonomičnosti.

„Pruža dodatnu korist od smanjenja ugljičnog otiska bolnica i što je najvažnije povećava dostupnost zdravstvene zaštite pacijentima.“