U novom istraživanju objavljenom u časopisu Cirkulacija: kardiovaskularni kvalitet i ishodi, tim istraživača sa Iale School of Medicine otkrio je da veštačka inteligencija može koristiti elektrokardiografske slike radi procene rizika od srčane disfunkcije kod pacijenata koji se leče od raka.
Antraciklini i trastuzumab su lekovi koji se koriste u terapiji raka dojke i limfoma, ali imaju potencijalno štetne efekte na srce. Prema rečima doktora Rohana Khere, jednog od autora studije, oko 1 od 10 pojedinaca koji uzimaju ove lekove pojedinačno, a gotovo 1 od 3 koji ih koriste u kombinaciji, iskusiće neželjene reakcije na srce.
Identifikovanjem 1.550 pacijenata koji su bili na terapiji antraciklinima ili trastuzumabom zbog raka dojke ili ne-Hodgkinovog limfoma, istraživači su primenili veštačku inteligenciju za procenu rizika od sistolne disfunkcije leve komore na osnovu EKG slika pacijenata. Rezultati su pokazali da su pacijenti u visokorizičnoj grupi imali značajno veći rizik od srčane disfunkcije nakon terapije raka.
Ova nova metoda vođena veštačkom inteligencijom mogla bi da olakša brže donošenje kliničkih odluka za pacijente sa rakom dojke ili limfomom, posebno u zajednicama sa ograničenim resursima. Identifikacija pacijenata sa povećanim rizikom putem jednostavnog alata kao što je EKG može biti od velike pomoći u proceni rizika i smanjenju opterećenja za zdravstvene radnike.
Istraživači ističu da veštačka inteligencija ima potencijal da unapredi dijagnostiku i negu u celokupnoj medicinskoj industriji. Ova tehnologija omogućava pružanje informacija koje su inače zahtevale napredne testove, koristeći jednostavne dijagnostičke alate.
U zaključku, nova studija pokazuje da primena veštačke inteligencije može biti ključna u identifikaciji pacijenata sa povećanim rizikom od srčanih komplikacija tokom terapije raka, pružajući mogućnost za brže reagovanje i unapređenje kvaliteta zdravstvene nege.