Jedna južnoafrička kompanija će proizvoditi vaginalne prstenove koji štite od HIV-a, za koje stručnjaci za AIDS kažu da bi ih na kraju trebalo učiniti jeftinijim i dostupnijim.
Savet za stanovništvo saopštio je u četvrtak da će Kiara Health iz Johanesburga početi da proizvodi silikonske prstenove u narednih nekoliko godina, procenjujući da bi se godišnje moglo proizvesti milion. Uređaji oslobađaju lek koji pomaže u prevenciji HIV infekcija i odobreni su od skoro desetina zemalja i Svetske zdravstvene organizacije.
Neprofitni savet poseduje prava na prstenje, koje sada proizvodi švedska kompanija. Ženama u Africi je trenutno besplatno dostupno oko 500,00 prstena koje kupuju donatori.
Ben Filips, portparol agencije UN za AIDS, rekao je da je prednost prstena to što ženama daje slobodu da ga koriste bez ičijeg znanja ili pristanka.
„Za žene čiji partneri ne žele da koriste kondom ili im dozvoljavaju da uzimaju oralne (preventivne HIV) lekove, ovo im daje drugu mogućnost“, rekao je on.
HIV je i dalje vodeći uzrok smrti među ženama u reproduktivnom dobu u Africi, a 60% novih infekcija je kod žena, prema podacima SZO.
Prsten oslobađa lek dapivirin u sporim dozama tokom mesec dana. Trenutno košta 12 do 16 dolara, ali stručnjaci očekuju da će cena pasti kada se bude masovno proizvodio u Africi. Programeri takođe rade na verziji koja će trajati do tri meseca, što bi takođe trebalo da smanji godišnje troškove.
SZO je preporučila da se prsten koristi kao dodatno sredstvo za žene sa „znatnim rizikom od HIV-a“, a regulatori u više od deset afričkih zemalja, uključujući Južnu Afriku, Bocvanu, Malavi, Ugandu i Zimbabve, takođe su mu dali zeleno svetlo. SZO je citirala dve napredne studije u svom odobrenju, rekavši da je prsten smanjio šanse žena da dobiju HIV za oko trećinu, dok druga istraživanja sugerišu da bi rizik mogao da se smanji za više od 50%.
Prošle godine, aktivisti su protestovali na bini tokom prošlogodišnjeg najvećeg mitinga protiv side, pozivajući donatore da kupe silikonske prstenove za afričke žene.