3D štampani mini tumori oponašaju ljudsko tkivo za testove imunoterapije raka

3D štampani mini tumori oponašaju ljudsko tkivo za testove imunoterapije raka

Istraživači iz Leidena razvili su model za unapređenje imunoterapije raka. Koristeći 3D štampač, oni stvaraju mini tumore u okruženju koje blisko imitira ljudsko tkivo. Takođe su razvili metod za praćenje interakcija ovih mini tumora sa imunim ćelijama u realnom vremenu tokom testova.

Istraživači iz Leidenskog akademskog centra za istraživanje lekova uveli su novi pristup za procenu efikasnosti imunoterapije protiv raka. „Koristimo ovu metodu da testiramo poboljšane T-ćelije i bispecifična antitela na njihovu efikasnost“, objašnjava dr. kandidat Anita Liao. „Ovo osigurava da samo najperspektivniji kandidati napreduju u daljem istraživanju i kliničkom razvoju.“

Ćelije raka su vešte u izbegavanju otkrivanja. Koriste različite strategije da se sakriju od imunološkog sistema, pa čak i da odbiju napade. Imunoterapija pomaže imunološkom sistemu da prepozna, napadne i konačno uništi ćelije raka. Ovo se može postići jačanjem imunološkog sistema lekovima, čineći ćelije raka uočljivijim, ili veštačkim povećanjem T-ćelija. Istraživanje u Leidenu se fokusira na inovativne strategije testiranja za poslednja dva pristupa.

Tradicionalno, nove imunoterapije se testiraju kultivisanjem tumorskih ćelija, T-ćelija, a ponekad i antitela zajedno u petrijevoj posudi i posmatranjem njihovih interakcija. Međutim, ovaj metod ne odražava tačno složenost ljudskog tela.

„U petrijevoj posudi, T-ćelije rastu među tumorskim ćelijama i mogu odmah da počnu da ih ubijaju“, objašnjava Erik Danen, profesor za otkrivanje ciljanih lekova protiv raka. „U stvarnosti, T-ćelije moraju prvo da dođu do tumora, što dodaje složenost.“

Istraživači su razvili realističniji model koristeći 3D štampane mini tumore ugrađene u kolagen gel. Liao je rekao: „Ovaj gel oponaša ljudsko tkivo. Koristimo 3D bioprinter sa specijalnom iglom da ubrizgamo tumorske ćelije u gel, stvarajući male, trodimenzionalne tumore.

„Oni rastu i prodiru u gel i veoma podsećaju na prave tumore u telu. Zatim se dodaju T-ćelije koje moraju da pronađu put do tumora. Metoda je visoke propusnosti i pogodna je za testiranje poboljšanih T-ćelija i antitela .“

Pored toga, tim je kreirao sistem za praćenje ovih mini-tumora u realnom vremenu pomoću automatizovanih mikroskopa. Ovo im omogućava da posmatraju šta se dešava unutar i oko tumora i prate imune ćelije. Danen je dodao: „Možemo da vidimo ne samo da li i kako funkcionišu poboljšane T-ćelije i antitela, već i da istražimo odbrambene strategije koje koriste tumorske ćelije.“

Nova metoda se već pokazala uspešnom u testiranju različitih bispecifičnih antitela. Istraživači su otkrili da nisu sva antitela bila efikasna, suprotno onome što su sugerisali stariji modeli. Istraživanje je objavljeno u časopisu Communications Biologi.

Danen kaže: „U novom, složenijem modelu, primetili smo da najefikasnija antitela ne samo da aktiviraju T-ćelije već i pokreću proizvodnju signalnih molekula koji privlače dodatne T-ćelije. Sa starom metodom, antitela nisu imala šansa da se otkrije ovo ponašanje, jer su T-ćelije pomešane sa tumorskim ćelijama i mogle bi odmah da ih ubijaju. Naša nova metoda će pomoći da se identifikuju najefikasnija antitela za dalji klinički razvoj.

Tim već koristi svoj model za testiranje poboljšanih receptora T-ćelija. Na primer, oni procenjuju receptore koje je razvila imunolog Mirjam Heemskerk sa Medicinskog centra Univerziteta u Lajdenu za lečenje raka oka. Takođe su sarađivali sa imunološkom laboratorijom Renoa Debetsa u medicinskom centru Erazmus u Roterdamu kako bi testirali nove receptore za terapiju raka dojke. Rad je objavljen u časopisu Cancer Discoveri.

„Naš model je uspešno predvideo koji će receptori biti efikasni u modelima miša“, zaključuje Danen.

„Ovi poboljšani receptori su sada spremni za klinička ispitivanja na stvarnim pacijentima. Nadamo se da će naše istraživanje predstavljati značajan korak napred u odabiru optimalnog tretmana za pacijente sa rakom.“