Zemljin mesec će uskoro imati društvo – „mini mesec“.
Mini mesec je zapravo asteroid veličine školskog autobusa na 33 stope (10 metara). Kada u nedelju prođe pored Zemlje, privremeno će biti zarobljena gravitacijom naše planete i kružiće oko sveta – ali samo na oko dva meseca.
Svemirsku stenu — 2024 PT5 — prvi su primetili u avgustu astronomi sa Univerziteta Complutense u Madridu pomoću moćnog teleskopa koji se nalazi u Saterlendu u Južnoj Africi.
Ovi kratkotrajni mini meseci su verovatno češći nego što pretpostavljamo, rekao je Ričard Binzel, astronom sa Tehnološkog instituta u Masačusetsu. Poslednji poznati otkriven je 2020.
„Ovo se dešava sa određenom učestalošću, ali ih retko viđamo jer su veoma mali i veoma ih je teško otkriti“, rekao je on. „Tek nedavno je naša sposobnost anketiranja dostigla tačku da ih rutinski uočimo.
Ovaj neće biti vidljiv golim okom ili kroz amaterske teleskope, rekao je on.
Otkriće Karlosa de la Fuente Markosa i Raula de la Fuente Markosa objavilo je Američko astronomsko društvo.
Binzel, koji nije učestvovao u istraživanju, rekao je da nije jasno da li je svemirska stena nastala kao asteroid ili kao „komad meseca koji je eksplodirao“.
Mini mesec će kružiti oko sveta skoro 57 dana, ali neće završiti punu orbitu. 25. novembra će se rastati sa Zemljom i nastaviti svoju solo putanju kroz kosmos. Očekuje se da će ponovo proći 2055.