Upoznajte dva astronauta Boeing misije zaglavljena na ISS-u

Upoznajte dva astronauta Boeing misije zaglavljena na ISS-u

Dva astronauta zaglavljena u svemiru mogu zvučati kao početak naučnog trilera na velikom ekranu, ali misija Boing Starlajnera nije delo holivudske fikcije.

Astronauti Bari „Buč“ Vilmor i Sunita „Suni“ Vilijams prvobitno su trebali da provedu nešto više od nedelju dana na Međunarodnoj svemirskoj stanici u okviru debitantskog letačkog testa posade Starlajnera.

Međutim, letelica je naišla na nekoliko problema tokom leta, a sada će dva astronauta verovatno morati da produže svoj boravak na ISS-u na nekoliko meseci.

NASA će doneti odluku do sredine avgusta o tome da li Vilmor i Vilijams mogu da se vrate na Starlajner ili će morati da sačekaju da ih povuče letelica SpaceKs.

Bez obzira na poziv, dva profesionalna astronauta su spremna da prebrode oluju.

„Buč i Suni su spremni da urade sve što treba da urade“, rekao je Stiv Stič, visoki zvaničnik NASA-e, ranije ove nedelje.

Oba astronauta su radila kao probni piloti za američku mornaricu, i svaki je već dva puta ranije leteo na ISS.

Vilmor, komandant misije, provela je 178 dana u svemiru pre misije Boeing, dok je Vilijamsova, pilot, imala još više iskustva, sa 322 dana pod njenim paskom.

„Sjajno se zabavljamo ovde na ISS-u“, rekao je Vilijams tokom konferencije za novinare u julu.

Par je bio aktivno uključen u razvoj Starlajnera nekoliko godina u pripremi za njegov prvi probni let sa posadom.

Dana Vajgel, NASA-in menadžer programa ISS, rekla je ove nedelje da su Vilijams i Vilmor „potpuno obučeni“ za svoj produženi boravak u svemiru.

„Pre nekoliko godina doneli smo odluku znajući da je ovo probni let kako bismo bili sigurni da imamo prave resurse, zalihe i obuku za posadu, samo u slučaju da iz bilo kog razloga budu morali da budu na ISS-u duže vremenski period“, rekla je ona.

Dok su zaglavljeni na ISS-u, dva astronauta ne sede uokolo i vrte palčeve; nego igraju aktivnu ulogu u pomaganju sedam drugih astronauta na brodu u njihovom svakodnevnom radu.

„Bilo je od pomoći imati dodatni set ruku na brodu“, rekao je Veigel.

Uobičajeno trajanje misije astronauta na ISS je šest meseci, a neki čak provedu oko godinu dana u letećoj laboratoriji, koja je stalno naseljena skoro četvrt veka.

Procenjeni boravak Vilmora i Vilijamsa od oko osam meseci ne bi bio neobičan.

Međutim, njihovi prijatelji i porodice očekivali su da će ih videti mnogo ranije.

Vilmor (61) je oženjen i ima dve ćerke.

Rodom iz Tenesija i duboko religiozan čovek, on je takođe obožavalac filmskog serijala „Top Gun” o pilotima američke mornarice.

Izabran je da postane astronaut 2000. godine i od tada je završio četiri svemirske šetnje tokom svoje karijere.

Vilmor je prvi put posetio ISS 2009. godine na brodu sada nepostojećih NASA svemirskih šatlova. Kasnije se vratio 2014-2015 na ruskom svemirskom brodu Sojuz.

Za let Starlajnera, prešao je na ručno pilotiranje pre nego što je letelica pristala na ISS, koju je pohvalio zbog preciznosti.

„Zaista pridajem Butču veliku zaslugu“, rekla je Vilijamsova na konferenciji za novinare pre leta o svom partneru u misiji. „Lako je samo reći: ‘Da, to je dobro. Hajdemo samo.’ Ali on je sve vreme postavljao pitanje „zašto“.

Vilijamsova (58) je završila čak sedam svemirskih šetnji tokom svoje karijere, a takođe je letela na američkom spejs šatlu i ruskom svemirskom brodu Sojuz.

Ona je krstila Boingovu kapsulu koja se koristila za misiju „Kalipso“, u čast broda kojim je upravljao čuveni istraživač okeana Žak Kusto.

„Kada sam odrastao, jedva sam čekao da odem da gledam njegove TV emisije da vidim šta će da istražuje“, rekao je Vilijams uoči leta.

Vilijams takođe ima priznanje da je prva osoba koja je završila triatlon u svemiru koristeći poseban uređaj za simulaciju plivanja.

U slobodno vreme sa suprugom uživa da popravlja automobile i avione.