Šta znači biti najbolji grad na svetu? Svake godine jedna organizacija pokušava da to shvati.
Economist Intelligence Unit (EIU), istraživačka organizacija u vlasništvu medijske kuće Economist, objavljuje godišnji „Global Liveability Index“, rangiranje najboljih gradova za život.
„Koncept pogodnosti za život je jednostavan“, napisala je organizacija u svom izveštaju za 2022. koji rangira 172 grada. „Procenjuje koje lokacije širom sveta pružaju najbolje ili najgore uslove za život.
Na vrhu liste obično dominiraju gradovi u Severnoj Americi i zapadnoj Evropi, zajedno sa Australijom, Novim Zelandom i Japanom. Isti je slučaj i ove godine, iako je bilo nekoliko ključnih pomaka. Dok je Novi Zeland bio na vrhu liste prošle godine jer njegove zatvorene granice omogućavaju stanovnicima da imaju relativno normalne živote, od tada je izgubio prednost pošto je većina ograničenja iz ere pandemije ukinuta širom sveta.
Beč se ove godine vratio na prvo mesto, mesto koje je zadržao i 2018. i 2019. godine, nakon što su njegove kulturne i zabavne atrakcije ponovo otvorene.
EIU meri životnu sposobnost koristeći nekoliko faktora kao što su politička stabilnost, kultura i životna sredina, obrazovanje i infrastruktura, što mu omogućava da svakom gradu dodeli ocenu između 1 i 100. Ocena 1 je „nepodnošljivo“, prema EIU, dok je 100 „idealno“. Rezultati su se generalno poboljšali u odnosu na ovogodišnji rang, iako je ukupni rezultat indeksa i dalje ispod onoga što je bio pre pandemije.
Geopolitički nemiri su takođe uticali na ovogodišnju listu, uzrokujući pad gradova u Rusiji i istočnoj Evropi. Glavni i najnaseljeniji grad Ukrajine, Kijev, potpuno je uklonjen sa liste.
Evo gradova koji su ušli u prvih 10.
- Beč 🇦🇹
Glavni i najnaseljeniji grad Austrije zauzeo je prvo mesto na ovogodišnjoj listi nakon što je pao na broj 12 u 2021, pošto su ograničenja COVID-a zatvorila njegove kulturne atrakcije.
„Stabilnost i dobra infrastruktura glavne su čari grada za njegove stanovnike, podržane dobrom zdravstvenom zaštitom i obiljem mogućnosti za kulturu i zabavu“, piše EIU u svom izveštaju. Beč je takođe bio na prvom mestu u 2018. i 2019. godini.
- Kopenhagen 🇩🇰
Prošle godine glavni grad Danske bio je broj 15 na listi. Ove godine je postigao 100 za stabilnost, obrazovanje i infrastrukturu, dovodeći ga na vrh.
- Cirih 🇨🇭
Švajcarska prestonica ušla je u prvih 10 drugu godinu zaredom, nakon što je zauzela sedmo mesto 2021. godine.
- Kalgari 🇨🇦
Tri su kanadska grada među prvih 10 ove godine, a treći najveći grad u zemlji, Kalgari, nalazi se na najvišem mestu. Izjednačen na trećem mestu sa Cirihom, grad se pomerio za 15 mesta u odnosu na prošlu godinu ublažavanjem ograničenja COVID-a.
- Vankuver 🇨🇦
Vankuver je obično glavni oslonac na EIU-ovoj listi, držeći se na prvom mestu skoro deceniju između 2002. i 2010. godine. Ponovo je među prvih 10 ove godine nakon što je pao tokom pandemije.
- Ženeva 🇨🇭
Švajcarska je jedina evropska zemlja sa dva grada na ovogodišnjoj listi; Ženeva je napredovala za dva mesta i dobila ukupnu ocenu od 95,9 na indeksu.
- Frankfurt 🇩🇪
Dok je Frankfurt ove godine ušao u prvih 10, napredujući sa 39 prošle godine, drugi veliki evropski gradovi poput Londona, Berlina i Pariza nisu.
„Većina nemačkih, britanskih i francuskih gradova pala je u našem istraživanju pre godinu dana jer su još uvek bili pod restrikcijama COVID-a nametnutim dok se talas Delta širio po kontinentu“, napisao je EIU u svom izveštaju. „Ovo se promenilo sa COVID-19 u procesu koji je postao endemski i normalnost se uglavnom vraćala.
- Toronto 🇨🇦
Poput Kalgarija i Vakuvera, Toronto je istorijski bio veoma dobar na listi EIU-a, osvajajući prvih 10 mesta više godina zaredom. Iako je pao 2021. godine, ove godine se vratio na listu sa ukupnim indeksom od 95,4.
- Amsterdam 🇳🇱
Glavni grad Holandije je takođe napravio veliki skok u odnosu na prošlu godinu, sa svojim kulturnim atrakcijama ponovo otvorenima nakon ublažavanja ograničenja COVID-a. Godine 2021. bio je broj 30 na listi.
- Osaka 🇯🇵
Pre ove godine, Osaka je bila na samom vrhu EIU indeksa od 2018. godine, dostigavši svoj vrhunac na drugom mestu prošle godine. Uprkos ocenama od 100 za stabilnost, zdravstvenu zaštitu i obrazovanje, ocena 83,1 za kulturu i životnu sredinu dovela je do toga da je potonula na ovogodišnjoj listi.