Život ponekad može imati strukturu sličnu romanu, sa svojim različitim emotivnim i misterioznim elementima, kao i dodirima užasa ili fantazije. Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Kolumbija u SAD dodatno istražuje način na koji ljudski mozak dekodira životne događaje, upoređujući ih sa poglavljima u knjizi.
Ova studija pruža uvid u to kako mozak prepoznaje različite delove naših života, označavajući ih značajnim promenama u moždanoj aktivnosti dok se prebacujemo iz jedne aktivnosti u drugu. Razdvajanje životnih segmenata pomaže mozgu da bolje razume tok naših svakodnevnih iskustava, a istraživači su otkrili da ovaj proces nije slučajan, već personalizovan prema našim vrednostima i prioritetima.
Studija je sprovedena kroz audio narative koji su simulirali različite scenarije na četiri različite lokacije. Učesnici su praćeni kako bi se analizirala njihova moždana aktivnost, dok su u nekim slučajevima bili upitani da označe početak novog dela priče.
Važno je istaći da su istraživači manipulisali pažnjom učesnika, usmeravajući ih na različite aspekte priča. Ovaj pristup je otkrio da naše trenutne prioritete i ciljeve, kao i prošla iskustva, oblikuju način na koji mozak organizuje naša iskustva u diskretne segmente.
Nadalje, istraživači planiraju istražiti kako očekivanja o budućim događajima utiču na naše percepcije i memoriju. Ova studija je samo početak u razumevanju kompleksnih mehanizama koji upravljaju našim mentalnim procesima.