Sedam saveta za etičku kupovinu ovog Božića

Sedam saveta za etičku kupovinu ovog Božića

Dok uđete u prodavnicu ili idete na internet u potragu za božićnim poklonima, može se osećati prilično zastrašujuće. Kome šta treba, koliko će koštati, da li će im se svideti? Ali takođe je veoma važno: da li pravim dobar izbor gde kupujem?

Da označite ovo poslednje (etičko) polje, mnogi od vas će s pravom želeti da kupuju od lokalnih prodavaca ove praznične sezone. Mala preduzeća su kamen temeljac lokalne ekonomije, obezbeđujući osnovna dobra i usluge i vitalni angažman zajednice. Oni doprinose 2,4 biliona funti godišnje ekonomiji Ujedinjenog Kraljevstva i obezbeđuju 16,7 miliona radnih mesta, ali mnogi se bore sa krizom troškova života i posebno im je potrebna podrška u ovom trenutku.

Kada je u pitanju etička kupovina u prodavnicama—ili drugim preduzećima kao što su lokalni proizvođači— naše istraživanje istraživačke literature sugeriše da je mudro ne praviti pretpostavke. Mogu postojati značajne varijacije u načinu na koji prodavnice pristupaju pitanjima kao što su održivost životne sredine i pošten tretman zaposlenih.

Nije uvek očigledno koje su smernice, pošto ova preduzeća mogu da izbegavaju da direktno razgovaraju sa klijentima o ovoj temi. To može značiti da nisu nagrađeni za to što rade pravu stvar, tako da odvajanje vremena da saznaju njihove politike može imati neproporcionalno pozitivan uticaj.

Da bismo vam pomogli da kupujete što je moguće etičnije ovog Božića, evo sedam saveta.

Ako kupujete u prodavnici, obratite pažnju na postere, etička obećanja ili nagrade koje pokazuju izvesnu posvećenost, na primer, smanjenju karbonskog otiska u preduzeću ili isplati zaposlenima pristojne plate. Takođe možete da proverite u prodavnici ili na mreži da li preduzeće ima ugrađenu društvenu ili ekološku svrhu, na primer, da li je socijalno preduzeće, B-corp ili zadruga.

Radnici u malim maloprodajnim objektima često opisuju opušteno i porodično iskustvo, ali postoje izuzeci. Odvojite trenutak da razmislite da li osoblje izgleda zadovoljno u svom poslu i da li ima samopouzdanja i podršku u onome što radi.

Takođe imajte na umu da postoje povremeni primeri trgovaca na malo koji koriste radnu snagu na crno, plaćaju ispod minimalne plate ili iskorišćavaju radnike na druge načine. Pažljivo postupajte ako sumnjate – mogli biste nenamerno da pogoršate stvari radnicima postavljanjem previše pitanja. Dobrotvorna organizacija Unseen je odličan izvor saveta u takvim situacijama.

Potražite preduzeća koja nude ekološki prihvatljive opcije kao što su organski, reciklirani i reciklirani proizvodi ili koja su specijalizovana samo za prodaju eko-proizvoda. Pogledajte veb lokaciju kao što je Ethical Revolution za preporuke.

Izrazi poput „etički“, „održivi“, „prirodni“ i „lokalni izvori“ postali su uobičajeni, ali način na koji ih trgovac definiše i obavezuje se može biti veoma različit. Uzmite reč održivo. Za neka preduzeća, to može značiti da sveobuhvatno pokušavaju da smanje svoj otisak širom sveta, dok za druge to može značiti nešto mnogo jednostavnije, poput pokušaja recikliranja ili smanjenja potrošnje energije.

Ako niste sigurni šta preduzeće znači rečju ili frazom, ne plašite se da razgovarate i razjasnite sa njima. Jednako tako, odvojite trenutak da se raspitate o poreklu određenog proizvoda, artikla ili sastojka. Čak i ako odgovor nije idealan, naučićete mnogo ako je osoblje svesno i zainteresovano.

Mnoge oznake nezavisnih proizvođača ukazuju na društveni i ekološki uticaj proizvoda. Fairtrade, Organic, Rainforest Alliance, Carbon Neutral i Forest Stevardship Council su svi primeri sa dugačke liste, od kojih neki pružaju više sigurnosti od drugih. Ne zahtevaju svi da preduzeće bude provereno ili verifikovano od strane nezavisnog tela pre nego što mogu da koriste etiketu, na primer. Ova lista je dobar vodič za to šta ove oznake zaista znače.

Mali trgovci na malo često ne viču o odličnom poslu koji obavljaju, kao što je pomoć lokalnoj zajednici, prekoračenje osoblja ili značajno smanjenje uticaja na životnu sredinu. To može biti samo nešto što rade kao deo svog identiteta i svrhe.

Zato držite oči otvorene lokalno i pitajte prijatelje i kolege da li čuju dobre stvari o određenim prodavcima. Kada naiđete na neku koja se ističe, vičite o tome na društvenim mrežama. Takođe pripazite na lokalne medije, uključujući društvene, jer oni imaju ulogu u identifikovanju i promovisanju preduzeća koja pozitivno doprinose njihovoj zajednici.

Kao i ljudi, nijedna organizacija nije savršena. Pokušajte da pružite podršku i pomozite svojim lokalnim preduzećima da se poboljšaju. Možda postoji nekoliko beskrupuloznih koji iznose preuveličane tvrdnje, ali većina samo daje sve od sebe, pa je dobro ohrabriti one koji preduzimaju korake u etičkom pravcu. Dajte im svoj ponovni posao gde vidite angažovanje i poboljšanja i dajte im do znanja da vam je stalo.

Božić, mora se reći, može biti pomalo neprijatna mešavina dobre volje i besnog konzumerizma. Naravno, postoji mnogo toga što možemo da uradimo da izbegnemo nepotrebne kupovine — kao što je kupovina polovnih ili starinskih proizvoda, ponovno poklonjenje ili donacija u dobrotvorne svrhe.

Ali kada kupimo nešto novo, sjajan je osećaj da to učinimo na način koji pomaže drugima. Zato podržite lokalne, etičke prodavnice koliko god možete da im pomognete da napreduju i nastave da pozitivno doprinose zajednici.