Preskočite salsu: K-pop osvaja Kubu

Preskočite salsu: K-pop osvaja Kubu

Socijalistička Kuba, rodno mesto salse i drugih ritmova koji su osvojili svet, sada se predaje invaziji južnokorejske pop muzike.

Trinaest hiljada kilometara udaljenosti deli azijsku naciju i ostrvo kojim upravljaju komunisti, kao i drugačiji jezik i kulturne tradicije. Međutim, činilo se da sve ove barijere nestaju u deliću sekunde zahvaljujući K-pop-ovom zaraznom ritmu i razrađenoj koreografiji.

Korejska popularna muzika, ili K-pop, proširila se daleko od svojih azijskih korena kao dečački bendovi kao što su BTS i NCT i njihov ženski rival Blackpink rival Tejlor Svift za preuzimanje i prodaju albuma širom sveta.

Ali je bilo sporo da se uhvati na Kubi, gde je salsa kralj, a brzine interneta su donedavno bile ledene.

U subotu, daleko od Seula, desetine tinejdžera obučenih u karirane suknje za školu, široke bombaške pantalone i teški crni ajlajner pokvarile su svoje najbolje poteze dok su slike idola žanra projektovane na velikom ekranu plesnog kluba u Havani.

„K-pop mi je otvorio novi svet“, rekao je 24-godišnji Fransico Piedra, koji kada ne radi sa svojim ocem kao kovač mašta o pedantno plesnim koracima. Poznat po svom umetničkom imenu Ken, jednog dana želi da bude profesionalni K-pop koreograf. „To je mesto gde mogu da budem svoj i da podelim sa prijateljima radost smeha, pesme i igre.

Mnogi tinejdžeri se nadaju da će krenuti stopama dve kubanske grupe — Limitless i LTKS — koje su pre pandemije otputovale u Južnu Koreju da učestvuju na K-POP svetskom festivalu, godišnjem takmičenju talenata.

K-pop — sve za muzičke stilove u rasponu od R&B do roka — prvi put je prodro na ostrvo kada su se Kubanci zaljubili u južnokorejske sapunice pre otprilike deset godina. Kako su se brzine interneta poboljšale, a vladine kontrole ublažile, sve više mladih Kubanaca je postalo onlajn i počelo da emituje video snimke poput tinejdžera svuda.

Dok kubanska deca mogu biti opčinjena K-popom, starija generacija lidera ima hladnije veze sa Južnom Korejom. Dve zemlje su samo obnovile diplomatske odnose koji su ove godine prekinuti nakon kubanske revolucije 1959. i tek treba da razmene ambasadore. U međuvremenu, Kuba ostaje nepokolebljivi saveznik Severne Koreje, koja gleda na K-pop kao na opasan oblik propagande kapitalističkog neprijatelja sa kojim je u vojnom sukobu od 1950-ih.