Farel Vilijams se zalaže za povratak umetničkih takmičenja na Olimpijske igre 2028. godine

Farel Vilijams se zalaže za povratak umetničkih takmičenja na Olimpijske igre 2028. godine

Farel Vilijams, poznati muzičar i dizajner, izražava snažnu želju da umetnička takmičenja ponovo postanu deo Olimpijskih igara. Njegov cilj je da oživi tradiciju koja je nestala pre skoro 80 godina, počevši sa podizanjem svesti o ovom inicijativi kroz nedavni događaj u Parizu.

Na događaju Louis Vuitton u četvrtak, Vilijams je iskoristio priliku da podeli svoj plan za vraćanje umetničkih takmičenja na Olimpijske igre 2028. godine, samo noć pre ceremonije otvaranja Igara. „Moramo da podsetimo ljude da su Olimpijske igre nekada uključivale umetnost u svojoj punoj snazi – skulptura, arhitektura, vizuelna umetnost,“ rekao je Vilijams.

Prvo umetničko takmičenje na Olimpijadi održano je 1912. godine u Stokholmu, gde su medalje dodeljivane u pet kategorija: arhitektura, književnost, muzika, slikarstvo i skulptura. Međutim, Međunarodni olimpijski komitet ukinuo je umetničke konkurse 1948. godine, a pokušaj povratka 1952. godine je odbijen.

Vilijams je organizovao događaj u Louis Vuitton fondaciji, poznat po prisustvu zvezda poput Lebrona Džejmsa, Stivena Spilberga, Mik Džegera, Zendaje, Šarliz Teron i mnogih drugih. „Karneval u zatvorenom“ bio je obogaćen interaktivnim umetničkim instalacijama od strane renomiranih umetnika kao što su KAVS, Daniel Arsham i Derek Fordjour.

Na manifestaciji su prikazani sportovi kao što su streličarstvo, tenis, košarka i jahanje, uz dodavanje karnevalskih igara. Vilijams je istakao da želi da kroz donacije podrži olimpijske nade, uključujući sportiste iz olimpijskog tima za izbeglice, kao i one koji se bore za sredstva za opremu i treninge.

Pored toga, Vilijams je najavio da je snimio pesmu pod nazivom „Trijumf je kosmos“, koju je opisao kao „pobednički krug oko Sunčevog sistema“, i razgovarao sa predsednikom MOK-a, Tomasom Bahom, o muzici za nadolazeće Olimpijske igre.

Vilijamsova ambicija da vrati umetnost na Olimpijske igre može značiti značajnu promenu u budućem obliku ovog globalnog sportskog događaja, spajajući umetnost i sport na jedinstven način.