Uživo prate ovogodišnjeg „najbržeg“ Deda Mraza sa NORAD podacima

Uživo prate ovogodišnjeg „najbržeg“ Deda Mraza sa NORAD podacima

Sa svetskom populacijom koja po prvi put prelazi osam milijardi, „Deda Mraz leti brže nego ikad; procenjujemo da ove godine putuje preko 7 maha“ — sedam puta brže od brzine zvuka, više od milje u sekundi — „da bi pogodio sve one tačke podataka širom sveta u jednoj noći“, kaže Adam Gorski, inženjer za vazduhoplovstvo u kompaniji Ansis Government Initiatives iz Ektona u Pensilvaniji.

AGI, podružnica za simulaciju letenja kompanije Ansis Inc., jedna je od dve tehnološke kompanije iz oblasti Filadelfije koje sarađuju na praćenju letova Deda Mraza na Badnje veče u realnom vremenu, koristeći podatke koje je prikupio NORAD, američko-kanadska severnoamerička komanda vazdušno-kosmičke odbrane .

NORAD prikuplja podatke sa predajnika na mnogim mestima, uključujući zgodan svetionik za sanke Deda Mraza — „Rudolfov crveni nos“, dodao je Gorski.

„Sve što je tako brzo je hipersonično – to vidite, mnogo pre nego što čujete. Potrebna vam je posebna tehnologija da biste išli tako brzo“, ona vrsta koja pokreće satelite u orbitu, ali još uvek ne pokreće komercijalne avione, dodao je on.

„Takođe, magični irvasi. Oni idu tako brzo.“

Sestrinska kompanija, Cesium sa sedištem u Centru, pravi softver za kontrolnu tablu prilagođen korisniku koji olakšava praćenje Deda Mraza, zajedno sa sistemima koje koriste igrači i drugi učesnici u novim mrežama virtuelne stvarnosti poznatim kao metaverzum.

Od 1960-ih, NORAD je pratio avione, satelite i druge leteće objekte iznad Severne Amerike, i učinio je podatke javno dostupnim, olakšavajući planerima letova da izbegnu nesreće i poboljšaju bezbednost vazdušnog saobraćaja.

Ima Grinčeva koji se protive. Vlasnik Tvitera Elon Mask ranije ovog meseca suspendovao je korisnike društvenih medija, uključujući neke novinare, koji su pružili slične informacije iz javnih izvora koji su pratili njegove i privatne avione drugih milijardera širom sveta.

Musk je rekao da je zabrinut za bezbednost, da bi podatke mogli koristiti oni koji žele da naude njemu i drugim visokoprofiliranim ljudima; kritičari su ga optuživali da im je zagušio i kompromitovao svoja obećanja da će umanjiti ograničenja u cirkulaciji informacija.

Uprkos Muskovom otkazivanju, NORAD i njegovi tehnološki partneri iz Filadelfije nastavili su da objavljuju svoje podatke o praćenju Deda Mraza, preko veb lokacije NoradSantaNevs.com (sa linkovima na nekoliko jezika), IouTube-a, Pinterest-a, LinkedIn-a—i takođe @NoradTracksSanta, na Muskovoj Tviter mreži .

Ansis kaže da su sajtovi koje servisira i koji pružaju informacije o praćenju Deda Mraza prošle godine imali više od 20 miliona poseta i da se promet povećava svake godine.

Obe jedinice Ansis Ekton — to je bila privatna kompanija Analitical Graphics Inc. pre nego što ju je vojni izvođač sa sedištem u Pitsburgu Ansis kupio za 700 miliona dolara 2020. — i Cesium su osnovali inženjer Pol Gracijani i njegove kolege, koji su napustili tadašnji GE Aerospace u Kralj Pruske 1990. godine da započne seriju poslova u oblasti svemirske tehnologije.

NORAD je počeo da prati Deda Mraza 1965. godine, nakon što su novine u Koloradu slučajno odštampale telefonski broj svog sedišta umesto linije za poziv Deda Mraza robne kuće, a volonteri NORAD-a počeli su da odgovaraju na poplavu poziva. Ansis je počeo da pomaže napore pre 25 godina; posao sada poznat kao Cezijum potpisan je 2012.

Pitao sam Gorskog za Muskovu zabrinutost: zar njegova kompanija i NORAD ne brinu da bi sve te informacije o lokaciji Deda Mraza mogle biti zloupotrebljene da bi se ugrozila bezbednost? Šta ako loši glumci isplaniraju kurs Deda Mraza i pokušaju da opljačkaju sanke, ili unište operaciju davanja poklona?

„Njegova jedina odbrana su rogovi irvasa i sposobnost da se kreće veoma brzo“, priznao je Gorski.

Ali Deda Mraz ima mnogo prijatelja i sposobnih branilaca koji paze na njega, zaključio je: „NORAD izveštava da naši mornarički avioni proveravaju Deda Mraza, nakrivljujući krila dok on prolazi.