Leto određenim rasama pasa nije omiljeno godišnje doba jer im gusto krzno ne dozvoljava da se dovoljno rashlade.
Za razliku od ljudi, psi se hlade samo dahtanjem, a to jednostavno nije dovoljno pri veoma visokim temperaturama.
Međutim, postoje i one rase kojima je potrebno toplo vreme da bi se osećale prijatno. Ovde je, naravno, reč o rasama sa krznom prilagođenim toploti, onima bez dlake i čija je dlaka svetlije boje.
U ovu kategoriju spadaju i psi sa dužim njuškama i velikim uspravnim ušima, koji im pomažu da se lakše ohlade. Takve rase su selektivno uzgajane da bi se prilagodile toploj klimi.
Iako su neke rase tolerantnije na vruće vreme od drugih, svi psi zahtevaju osnovne mere predostrožnosti tokom vrućih dana kako bi izbegli toplotni udar.
Nikada ne ostavljajte svog psa u vrelom automobilu, uvek vodite računa da vaš pas ima pristup svežoj vodi i ne ostavljajte ga bez nadzora tokom dužeg vremenskog perioda.
Rase pasa kojim prija toplo vreme su sledeće:
Minijaturna rasa koja je nastala u meksičkoj pustinji prva je na listi pasa koji dobro podnose toplo vreme. Zbog krzna i minijaturne građe ne mogu dobro da se zaštite od hladnoće, pa su im visoke temperature zapravo prijatnije.
Oni uživaju u klimi gde se lako mogu zagrejati.
U pitanju je rasa sa jakom radnom etikom, čak i na visokim temperaturama. Imaju kratku, gustu poddlaku koja im pomaže da se manje zagreju tokom vrućih dana.
Poddlaka im pruža izolaciju i zaštitu tokom dana, a štiti ih i kada temperatura padne noću. Izuzetno su aktivni i imaju potrebu za trošenjem energije, bez obzira na vreme.
Ova rasa je razvijena pre više hiljada godina na Balearskim ostrvima, blizu španske obale. Verovatno potiču od egipatskih goniča koje su doveli feničanski trgovci.
Oni su prvenstveno uzgajani da trče u potrazi za plenom pod vrelim suncem, tako da nije iznenađenje da su i dalje jedan od najboljih izbora za ljude koji žive u toplim klimama.
Iako im je dlaka duga, veoma je tanka, što znači da nije naročito dobar izolator. Jedan sloj tanke dlake ne zadržava toplotu, pa se jorkširski terijeri najprijatnije osećaju na nešto višim temperaturama.
Takođe, kao i čivava, jorkširski terijer je mali pas, što mu omogućava da lakše podnosi toplotu.
Ovo je skoro potpuno bezdlaka rasa, najverovatnije razvijena u Aziji.
Poreklo vuka potiče od golih afričkih pasa koji su navikli na veoma visoke temperature. Iako im toplota odgovara, mora se voditi računa da im koža ne izgori na jakom suncu.
Najveća rasa terijera toleriše toplotu zbog kratke dlake i nedostatka poddlake, što joj omogućava da se ne pregreje. Kaput je potrebno održavati i šišati kako bi bio još udobniji kada temperature porastu više nego obično.
Veoma tanko telo i kratka dlaka nisu namenjeni niskim temperaturama, ali se savršeno uklapaju u tople klime.
Uopšteno govoreći, ovo je rasa koja nema mnogo telesne masti, pa ih kada padnu temperature potrebno dodatno zaštititi kaputićima da se ne smrzavaju. Zbog toga im toplota više odgovara.
Jazavičari su psi posebno vesele prirode koji se lako prilagođavaju svim vrstama situacija, uključujući različite temperature, prenosi Index.hr.
Kratkodlake rase imaju glatku dlaku koja joj omogućava da dobro izdrži visoke temperature. Međutim, zanimljivo je napomenuti da i dugodlake rase pasa uživaju u sunčanju tokom leta.
U svakom slučaju, pazite da ne ostanu predugo na suncu.