Neverovatan prelet otkriva kako bi izgledalo letenje preko Marsa

Neverovatan prelet otkriva kako bi izgledalo letenje preko Marsa

Mnogi od nas su sanjali o letenju iznad površine Marsa — jednog dana. Planeta nudi toliko sjajnih mesta za učenje, a budući Marsnauti će to morati da razmotre.

Svemirska sonda Mars Ekspres godinama je mapirala Crvenu planetu. Sada nam pruža pogled izbliza, kroz animaciju hiljada slika Marsa sa njegovih kamera.

Jedno od najupečatljivijih oblasti na Marsu je njegov Noctis Labirinthus — latinski „Lavirint noći“. Leži između Marsove Valles Marineris i gigantskih vulkana izbočine Tarsis.

Ovaj razbijeni teren je sistem dolina koje se protežu na skoro 1.200 kilometara. Naučnici su kombinovali ESA-ine slike Mars Ekspresa u neverovatan prelet ovog terena, dajući nam ukusan nagoveštaj onoga što će budući istraživači videti.

Ovaj lavirint dolina nije nastao tek tako preko noći. To je zona preloma u srcu regiona koji se zove Tharsis Rise. U suštini, doline su nastale kada je vulkanizam u regionu Tarsis doveo do stvaranja ispupčenja, zbog čega se veći deo okolnog područja podigao. To je stvorilo tektonske stresove na okolnim područjima.

Kora je zapravo postala tanja i formirale su se strukture zvane „grabeni“. („Graben“ znači „grob“.) Zamislite grabene kao rovove od materijala koji se taložio kako se kora istanjila i proširila. Pored toga, ispod većine regiona postoje prelomi. Neki od grabena su duboki i do 5.000 metara, što svedoči o tektonskim silama koje su delovale u drevnoj prošlosti Marsa.

Let iznad Labirinta Noktis je putovanje kroz vreme. Na primer, najviši platoi na slici predstavljaju prvobitni nivo površine. Dakle, zamislite kako je to izgledalo pre svih tektonskih aktivnosti i pre nego što su komadi površine otpali.

Kanjoni i doline koje se ukrštaju stvorene vulkanskim stresom ovde mogu izgledati male, ali su široke do 30 km i duboke šest km. Tokom milenijuma, džinovska klizišta su tutnjala niz padine, pokrivajući starije površinske jedinice.

Druge padine doline pokazuju velika polja dina. Nastali su kada su marsovski vetrovi raznosili pesak po površini. Sve u svemu, ovaj prelet vam daje predstavu o milionima godina geološke istorije.

To je donekle analogno letenju iznad i kroz Zemljin Veliki kanjon i proučavanju poprečne zone preloma u njegovoj osnovi. Takav prelet bi pokazao najranije strukture koje doprinose složenosti kanjona.

Super je pomisliti da Mars Ekpress fokusira filmsku kameru visoke rezolucije na površini. Međutim, ovaj film sadrži mnogo pojedinačnih slika. Pogledi dolaze iz više od osam orbita Mars Ekspresa.

Pored slika, tim je kombinovao slike sa topografskim informacijama iz digitalnog modela terena. To je pomoglo timu za vizuelizaciju da generiše trodimenzionalni pejzaž, pri čemu svaka sekunda video snimka sadrži 50 zasebnih kadrova prikazanih prema unapred definisanoj putanji kamere.

Osim što prikazuje drevnu istoriju Marsovog terena, video takođe prikazuje istoriju Mars Ekspresa. Uvodni krediti (Marsov globus, prve 24 sekunde) kreirani su korišćenjem nedavnog 20-godišnjeg Marsovog globalnog mozaika u boji.

Magla je dodata da bi se prikrile granice modela terena. Počinje da se gradi na udaljenosti između 150 i 200 km. Video je usredsređen na marsovske koordinate od 7°S, 265°E.