Jedinstvena prilika da se golim okom posmatra svih sedam planeta Sunčevog sistema u jednom pogledu konačno je potpuna dolaskom Merkura na večernje nebo. Iako su tokom januara astronomi pozivali posmatrače da uživaju u ovoj retkoj nebeskoj predstavi, Merkur je tada bio nevidljiv zbog svoje blizine Suncu. Sada se, nakon konjunkcije sa Suncem 9. februara, ponovo pojavljuje u sumraku, pridružujući se spektakularnoj planetarnoj postavi.
Merkur će 25. februara proći 1,5 stepeni severno od Saturna, a 28. februara će ga pratiti mladi Mesec, koji će ga 1. marta zakloniti za posmatrače sa Havaja i Pacifika. Ovaj prolaz Merkura označava njegov prvi od šest elongacija u 2025. godini, dosežući maksimalno rastojanje od Sunca 8. marta. Istovremeno, Venera i Merkur započinju svoj „trkački“ obračun ka inferiornoj konjunkciji 23. i 24. marta, nakon čega će se pojaviti na jutarnjem nebu.
U spoljnijim delovima Sunčevog sistema, Mars svetli u sazvežđu Blizanaca, a Jupiter dominira nebom u sazvežđu Bika. Ovi giganti ostaju lako uočljivi, dok će Saturn ubrzo nestati u sumračnom sjaju. Saturnovi prstenovi će se iz perspektive Zemlje poravnati 23. marta, pružajući retku priliku za posmatranje ove planetarne promene.
Za one koji žele da kompletiraju listu vidljivih planeta, Uran i Neptun predstavljaju poseban izazov. Uran, magnitude +5,8, može se lako pronaći dvogledom u sazvežđu Bika, dok je Neptun, mnogo slabijeg sjaja (+7,8 magnituda), teže uočiti jer zalazi zajedno sa Merkurom i Saturnom u sazvežđu Riba. Ove planete, otkrivene u teleskopskom dobu, simbolizuju moć posmatranja i matematičke dedukcije u astronomiji.
Mart donosi još nebeskih događaja – uz prelazak Merkura i Venere na jutarnje nebo, očekuje nas i prvi sezonski niz pomračenja u 2025. godini. Delimično pomračenje Sunca dogodiće se 29. marta, dok nas potpuna pomrčina Meseca očekuje 14. marta. Astronomski spektakl se nastavlja, a ostaje nada da će vremenski uslovi omogućiti neometano posmatranje ovih retkih fenomena.