Nemački cirkus zamenjuje žive životinje hologramima

Nemački cirkus zamenjuje žive životinje hologramima

Miris piljevine i kokica ispunjava vazduh. Klovnovi, akrobate i mađioničari su na svojim mestima.

Dok se publika vodi do svojih mesta unutar velikog krova, svi klasični elementi cirkusa su tu – osim jednog. Žive životinje su zamenjene hologramima.

Zbog zabrinutosti oko dobrobiti životinja, nemački cirkus Ronkali prestao je da koristi lavove i slonove u svojim predstavama 1991. godine.

Ali otišla je dalje 2018. i potpuno uklonila žive životinje iz svog programa.

„Više nije prikladno da Ronkali prikazuje prave životinje u ringu“, rekao je za AFP šef cirkusa Patrik Filadelfija (49).

Poslednjih godina cirkusi su bili sve više ograničeni prostorom.

„Ako se postavljate usred pijace u centru grada, nema prostora za spoljašnje ograde za trčanje životinja“, rekla je Filadelfija.

Nomadski karakter cirkuskog života takođe je bio napor za životinje poput konja koje je trebalo utovariti u vagone i zatim odvesti u sledeći grad.

„Ovo više nije imalo smisla za cirkus koji štiti životinje“, rekla je Filadelfija.

Dok je Ronkali tražio načine da sačuva magiju životinja za decu, emisija u kojoj Džastin Timberlejk „sarađuje“ sa hologramom pokojnog Princa pokrenula je ideju da se okrene 3D slikama.

„Ako možete da projektujete nekoga ko više ne živi na holografskom ekranu, zašto to ne možete da uradite sa životinjom, konjem, slonom? Dakle, otuda je došla ideja“, rekla je Filadelfija.

U Libeku, parni voz koji kruži oko ringa počinje emisiju uz zvuke pesme „Sundai Morning“ Nika i Velvet Undergrounda, pre nego što se pojavi svetlo zeleni papagaj.

Ptica ustupa mesto slonu i njenoj bebi, koji gaze i trube na publiku, da bi ih proganjalo krdo konja u galopu.

Dizajniranje vizuelne iluzije bio je tehnički izazov, jer cirkus sedi publiku u krug, za razliku od pozorišta gde publika sedi ispred bine.

Koristeći 11 kamera, raspoređenih na plafonu velikog vrha oko prstena, slike visoke rezolucije se projektuju na finu mrežu koja okružuje prostor za performanse.

Kada se svetla ugase, mreža postaje skoro nevidljiva, ali slike iskaču.

Dok žive životinje izazivaju uzbuđenje, nova tehnologija takođe omogućava Ronkaliju da uradi nešto neočekivano.

„Šta god zamislite, to može da napravi animator, grafički dizajner, onda može da se prikaže i u cirkuskoj predstavi“, rekao je Toni Munar, tehnički direktor cirkusa.

Odsustvo životinja je postalo nerešeno samo po sebi.

„Nikada ranije nisam čula za Roncallija. A onda sam saznala samo da definitivno nema životinja. To mi je bilo posebno važno“, rekla je studentica Sophie Schult (29).

Prethodne posete cirkusu sa njenom porodicom ostavile su loš utisak na Šulta.

„Uvek sam videla uske kaveze u kojima su sve one (životinje) držane. To je u suštini okrutnost prema životinjama“, rekla je ona tokom pauze.

Uprkos odsustvu pravih slonova ili lavova, emisija i dalje uspeva da oduševi Andreasa Domkea i njegova dva sina.

„Mislim da je dobro i bez (životinja), jer se zaista trude da ostatak emisije bude poseban“, rekao je 39-godišnji doktor.

Predstava deluje magično i na starije članove publike. Matijas i Marina Martens, oboje po 63 godine, rekli su da su se zbog spektakla ponovo osećali kao deca.

„Akrobatike koje se ovde prikazuju su neverovatne“, rekao je Matijas Martens, pre nego što se oglasila njegova supruga: „Tamo vam životinje nisu potrebne. Za to možete da odete u zoološki vrt i vidite ih.“