Katarakta — stanje koje uzrokuje zamućenje očnog sočiva i pogoršanje vida — pogodiće skoro svakoga ko živi dovoljno dugo. Sada su naučnici Džonsa Hopkinsa uveli novi hidrogel koji menja boju i koji bi mogao da smanji komplikacije od operacije katarakte, jedne od najčešće izvođenih procedura na svetu.
Tokom operacije katarakte, lekari uklanjaju zamućeno sočivo i zamenjuju ga veštačkim. Procedura zahteva ubrizgavanje prozirnog hidrogela da bi oko bilo naduvano i zaštitilo rožnjaču. Međutim, nepotpuno uklanjanje ovog gela može dovesti do povećanog očnog pritiska, bola, pa čak i dugotrajnog gubitka vida.
Erick Rocher i Allen Eghrari, vanredni profesor oftalmologije na Vilmer Eie Institute, kreirali su prozirni gel koji postaje fluorescentno zelen pod plavim svetlom, omogućavajući hirurzima da provere potpuno uklanjanje nakon operacije. Ova inovacija bi mogla poboljšati i sigurnost i efikasnost operacije katarakte i drugih očnih procedura, prema istraživačima.
Njihovi rezultati su predstavljeni na naslovnoj strani časopisa Journal of Cataract & Refractive Surgeri. Rocher i Eghrari su takođe podneli privremenu prijavu patenta na delo.
„Pošto gel mora da bude čist da bi hirurg mogao da operiše, vrlo je lako ostaviti nešto iza sebe“, rekao je Rošer, prvi autor rada i trenutno istraživački tehničar u laboratoriji Džordana Grina, profesora biomedicinskog inženjerstva.
„Sada, kada hirurzi završe slučaj, mogu biti sigurni da je sav gel uklonjen u odnosu na prethodno kada su morali da daju sve od sebe i nadaju se da su sve dobili.“
Rocher je objasnio da su naučnici ranije pokušali da boje gel – koji se naziva i oftalmološki viskohirurški uređaj – sredstvom za bojenje, što olakšava vidljivost pod plavim svetlom. Ali ponekad bi boja iscurila iz gela i proširila se u oko, što bi hirurgu činilo izazovom da napravi razliku između hirurškog gela i dispergovane boje.
Za poređenje, novi gel ne samo da sadrži fluorescein i hijaluronsku kiselinu, već i hemijski vezuje fluorescentnu boju za polimer koji formira gel. Pod normalnim svetlom tokom operacije, gel izgleda bistar, ali kada se operacija završi i hirurg pređe na plavo svetlo, gel svetli zeleno, osiguravajući da hirurzi mogu da vide čak i najmanje tragove zaostalog gela. Najnoviji digitalni mikroskopi mogu čak da istaknu gel bez potrebe za dodatnom plavom svetlošću.
„Pored potpunijeg uklanjanja gela, veliki plus je to što znamo da je svaka komponenta bezbedna za oko i da je već u kliničkoj upotrebi“, rekao je Egrari.
„Takođe, čini se da hemijska reakcija koja dodaje vidljivost gelu ne menja značajno njegov viskozitet. Zato smatramo da je ovo lako prevesti: Deluje kao gelovi sa kojima su hirurzi upoznati.“
Dok je gel pokazao obećanje na modelima svinja, istraživači još uvek moraju da procene njegovu efikasnost i bezbednost u ispitivanjima na ljudima. Tim se suočava sa dva ključna izazova: povećanje proizvodnje gela za kliničku upotrebu i određivanje optimalnih koncentracija boje. Rocher, koji radi sa Eghrarijem od prve godine, optimista je u pogledu potencijala gela.
„Postoji mnogo mogućnosti sa ovim gelom. Ponekad najjednostavnije inovacije mogu biti najprevodivije“, rekao je on.