Postoje mišljenja da ishrana bogata mesom nije dobra za planetu ili naše zdravlje, ali koliko daleko biste otišli da biste prešli na održiviji način ishrane? Šta kažete na zamenu trenutnih opcija sa nekoliko odabranih komada pitonovog mesa?
Nova studija međunarodnog tima istraživača ispitala je izvodljivost uzgoja pitona u komercijalnim razmerama i ekološke troškove ovog uzgoja u poređenju sa konvencionalnom stokom.
Rezultati su bili obećavajući: zmije su brzo rasle, čak i tokom perioda posta, i vraćale su dobru količinu pitonovog mesa u odnosu na hranu koju su konzumirali (koja je uključivala piletinu i glodare). Takođe se mogu hraniti otpadnim proteinima iz drugih mesnih industrija.
A oslanjanje na zmijsko meso za hranu ima još jednu neobičnu prednost.
„Sposobnost pitona koji gladuju da regulišu metaboličke procese i održavaju stanje tela povećava sigurnost hrane u promenljivim sredinama, što sugeriše da uzgoj pitona može ponuditi fleksibilan i efikasan odgovor na globalnu nesigurnost hrane“, pišu herpetolog Daniel Natusch sa Univerziteta Mackuarie u Australiji i kolege u njihov objavljen rad.
Tim je posmatrao dve vrste pitona – Malaiopithon reticulatus i Pithon bivittatus – kako su uzgajane na farmama na Tajlandu i Vijetnamu više od 12 meseci pre nego što su humano ubijene.
Otkrili su da je odnos konzumirane hrane pitona i proizvedenog mesa (gde manji broj znači veću efikasnost) bio 1,2, u poređenju sa 1,5 za lososa, 2,8 za živinu, 6,0 za svinjetinu i 10,0 za govedinu.
Zmije mogu da poste nekoliko meseci bez gubitka mnogo telesne mase, što ih čini idealnim za uzgoj u uslovima u kojima zalihe hrane i vode nisu zagarantovane — što je, nažalost, sve veći procenat planete.
„Naše studije potvrđuju raniji rad da je biološki i ekonomski izvodljivo uzgajati i uzgajati pitone u zatočeničkim proizvodnim objektima za komercijalnu trgovinu“, pišu istraživači.
Nećete videti prelazak na zmijsko meso u prodavnicama preko noći – daleko od toga – ali rezultati studije naglašavaju koliko bi ove životinje mogle biti važne kao izvor hrane koji je pouzdan i ekološki prihvatljiv.
Postoje izazovi koje treba prevazići: hranjenje zmija može biti radno intenzivno, a mi još uvek nemamo dovoljno opreme da ih pravilno uzgajamo. Zatim, naravno, postoji pitanje da li uopšte treba da jedemo meso ili ne.
Imajući na umu ta upozorenja, Natusch i tim priznaju da ovo možda neće biti održivo neko vreme. Štaviše, postoji još jedan faktor koji studija ne dotiče – kakav je zapravo ukus zmijskog mesa.
„Zahtjevi za biologiju i uzgoj pitona su slabo shvaćeni u odnosu na mnoge endotermne taksone“, pišu istraživači.
„Zajedno sa opštim strahom koji ljudi imaju prema zmijama, možda će proći neko vreme pre nego što se poljoprivredni potencijal pitona ostvari na globalnom nivou.“