Norveški arheolozi veruju da su pronašli najstariji runski kamen na svetu upisan pre skoro 2.000 godina, što ga čini nekoliko stotina vekova starijim od prethodnih otkrića, objavili su u utorak.
Kvadratna stena od smeđeg peščara, dimenzija oko 30 x 30 centimetara, pronađena je tokom iskopavanja drevnog groblja krajem 2021. godine, u Tirifjordenu severozapadno od Osla, uoči izgradnje železničke pruge.
Karbonsko datiranje kostiju i drveta pronađenih u grobu pored rune sugeriše da je upisano negde između prve i 250. godine nove ere, saopštio je Muzej istorije kulture u Oslu.
Rune, koje se obično postavljaju na grobovima, posebno tokom ere Vikinga, predstavljaju kamenje ispisano runskim slovima, najstarijim pismom poznatim u Skandinaviji.
Ovo otkriće, koje bi moglo da potiče iz vremena Isusa Hrista, je „san za runologe“, koji proučavaju drevna runska pisma, natpise i njihovu istoriju, saopštio je muzej u Oslu.
„Mislili smo da su se prvi u Norveškoj i Švedskoj pojavili 300 ili 400 godina, ali se ispostavilo da bi neki runski kamenovi mogli biti čak i stariji nego što smo ranije verovali“, rekla je runolog Kristel Zilmer za norvešku novinsku agenciju NTB.
„To je jedinstveno otkriće“, rekla je ona.
Poreklo runskog kamenja ostaje uglavnom misterija.
Ponovo transkribovan na latinično pismo, natpis na runi Tirifjorden formira nepoznatu reč „idiberug“, možda referencu na osobu koja leži u grobu.
Runski kamen će biti izložen u Muzeju istorije kulture u Oslu od 21. januara do 26. februara.