„Najređi aligator na svetu“ upravo je rođen na Floridi

„Najređi aligator na svetu“ upravo je rođen na Floridi

Zabavni park aligatora u blizini Orlanda na Floridi, prikladno nazvan Gatorland, najavio je svoju najveću novu atrakciju: ‘najređeg aligatora na svetu’, čvrsto belo mladunče sa prodornim kristalno plavim očima.

Sablasni aligator običnom turistu može izgledati kao albino, ali u stvarnosti je to još ređi oblik gmizavaca poznat kao leukistički aligator.

Za razliku od albinizma, koji je obeležen nedostatkom pigmenta melanina, leucizam je uzrokovan defektima u specifičnim ćelijama koje proizvode pigment.

To znači da leucistički aligatori nisu bledo žuti sa ružičastim očima. Oni su više kao reptilski beli šetači sa povremenim mrljama tipičnih obojenih krljušti tu i tamo.

„Prvi put otkako je otkriveno gnezdo leukističkih aligatora u močvarama Luizijane pre 36 godina, imamo prvo rođenje čvrstog belog aligatora ikada zabeleženo od tih originalnih aligatora“, navodi se u saopštenju Gatorlenda na Fejsbuku.

„Ovo je više nego retko, apsolutno je izvanredno i prvo na svetu.

Danas je u svetu poznato samo sedam živih leukističkih aligatora, a Gatorland ih ima tri. Da to stavimo u perspektivu, u svetu postoji između 100 i 200 poznatih albinogatora.

Predsednik i izvršni direktor Gatorlanda, Mark MekHju, objasnio je u video snimku na Jutjubu sa nekim ‘floridskim duhom’ kako je nastao najveći svetski objekat za uzgoj belih aligatora.

Zoološki vrt Audubon u Nju Orleansu je 2008. godine ponudio Gatorlandu nekoliko aligatora koji su nosili gene za leukizam.

Jedan od ovih usvojenih aligatora, mužjak po imenu Džejan (koji se od tada preselio u zabavni park Fun Spot), ima ljuske koje izgledaju kao „bela čokolada“, i nosi i dominantne i recesivne gene za leukizam.

Druga žena aligatora, po imenu Ešli, izgleda normalno, ali se smatralo da tajno drži i recesivni gen za leukizam.

U avgustu ove godine, odgajivači su konačno potvrdili Ešlijeve skrivene gene. Dva jajeta, koje je snela Ešli i oplodio Džejan, počela su da se izlegu, i, na veliko uzbuđenje radnika parka, jednu od ljuski je probila mala bela njuška.

Gator džepne veličine je prelepe kremasto bele boje sa očima hladno plave boje. Pored normalnih boja brata ženskog aligatora, sestra izgleda sasvim sanjivo.

Oba brata i sestre su dobrog zdravlja, kažu zvaničnici u parku. Već su teški oko 96 grama i trenutno dugi 49 centimetara. Oni sada žive u Gatorlandovoj ‘Vhite Gator Močvari’ – senovitom mestu koje štiti leucistične pojedince od oštrih zraka Sunca.

Slično albino gatorima, leucistički aligatori mogu lako da budu spaljeni direktnom sunčevom svetlošću, a ipak za razliku od albinizma, leucizam se ne poklapa sa drugim genetskim anomalijama koje uzrokuju deformitete kao što je zakrivljenost kičme.

Leucistički aligatori su generalno dobrog zdravlja i mogu da žive duge i srećne živote u zatočeništvu. U divljini, međutim, verovatno je da takva boja otežava lov i izbegavanje sopstvenih predatora, kažu stručnjaci Instituta za prirodu Audubon u Nju Orleansu.

„Ovo su neverovatno posebne životinje u svetu reptila i veoma smo pažljivi prema njihovoj bezbednosti i bezbednosti“, napisali su zvaničnici Gatorlanda na Fejsbuku.

„Planiramo da ih izložimo početkom sledeće godine kako bi gosti mogli da ih vide, uče o njima i da se zaljube u njih kao mi.