Kreator ‘Fortnite-a’ bori se protiv antimonopolske presude Apple-a

Kreator ‘Fortnite-a’ bori se protiv antimonopolske presude Apple-a

SAN FRANCISKO – Epic Games je u ponedeljak zatražio od tročlanog saveznog žalbenog veća da poništi delove antimonopolske presude nižeg suda koja je u velikoj meri favorizovala Apple Inc i njen posao plaćanja App Store-a.

Tvorac „Fortnite“-a je tužio Apple 2020. godine navodeći da je proizvođač iPhone-a nezakonito zahtevao od programera softvera da mu plaćaju provizije do 30% na kupovinu u aplikaciji, preneo je Rojters.

Posle tronedeljnog suđenja prošle godine, sudija nije nazvao Apple „ilegalnim monopolistom“ i utvrdio da Epic nije uspeo da dokaže da su prednosti privatnosti i bezbednosti provizija i srodne politike veće od troškova za potrošače.

U ponedeljak je veće Apelacionog suda devetog okružnog suda ispitalo advokate Epica, Apple-a i američkog Ministarstva pravde o tome da li je prvostepeni sudija pravilno uporedio te posledice.

Epic je priznao da nije doneo dovoljno dokaza o nekim tačkama. Apple je ponovio da mu naknade za programere pomažu u finansiranju pregleda aplikacija kako bi se osiguralo da potrošači nisu izloženi lažnim, pornografskim ili aplikacijama koje ugrožavaju privatnost.

Ključ za odluku sudije bio je njegov nalaz da Apple-ovi ugovori sa programerima o korišćenju njegovog App Store-a ne krše antimonopolske zakone jer su bili ugovori o kojima se ne može pregovarati – programeri su se ili složili ili nisu mogli da koriste App Store. Epic tvrdi da takvi standardni sporazumi i dalje podležu antimonopolskim zakonima.

Druge velike tehnološke kompanije koriste slične sporazume da zaštite pristup svojim sistemima. Ministarstvo pravde, koje je istraživalo Apple i druge tehnološke kompanije, pridružilo se žalbi Epic-a jer je rečeno da bi presuda nižeg suda mogla „značajno štetiti sprovođenju antimonopolskih propisa van specifičnog konteksta ovog slučaja“.

Niži sud je takođe utvrdio da je Apple prekršio zakon o nelojalnoj konkurenciji u matičnoj državi Kalifornije i naredio kompaniji da dozvoli programerima da kažu korisnicima kako da kupuju aplikacije van svog vlasničkog sistema plaćanja. Žalbeno veće može ponovo da razmotri tu naredbu.