Konkurentska prednost crvene odeće je izbledela u borilačkim sportovima

Konkurentska prednost crvene odeće je izbledela u borilačkim sportovima

Za sportiste koji se nadaju da će dobiti prednost, novo istraživanje sugeriše da nošenje crvene boje možda nije ono što je nekada bilo. Godine 2005. istraživanje koje su vodili profesori Rasel Hil i Robert Barton na našem odeljenju za antropologiju otkrilo je da nošenje crvene boje povećava šanse za uspeh u nekim sportovima. Međutim, dve decenije kasnije, nova studija u kojoj su učestvovali isti istraživači otkriva da nošenje crvene boje možda više ne pruža sportsku prednost kao nekada.

Rad je objavljen u časopisu Scientific Reports.

Studija je obuhvatila mnogo veći broj turnira i ispitala da li nošenje crvene boje i dalje dovodi do konkurentske prednosti za sportiste. Fokus je bio na sportovima bliskog kontakta kao što su boks, tekvondo i rvanje.

U sva tri sporta, sportistima je dodeljena crvena ili plava sportska odeća za svaku borbu.

Ako je crvena i dalje zadržala svoju raniju konkurentsku moć, onda bi se od onih koji nose crveno očekivalo da češće pobeđuju.

Tim je posmatrao rezultate sa sedam letnjih olimpijskih igara (1996–2020) i devet svetskih prvenstava u boksu (2005–2021). Sa preko 6.500 procenjenih rezultata pojedinačnih takmičenja, tim se zatim fokusirao na tesna takmičenja, sa malom razlikom u bodovima. Očekivalo se da će crvena boja promeniti ravnotežu između pobede i poraza.

Do 2005. godine, kada je objavljena originalna studija, crvena odeća je imala izvesnu prednost, pri čemu je 56% pobeda između veoma sličnih takmičara pripalo sportisti u crvenom.

Međutim, noviji podaci do 2020. godine pokazuju da je prednost nestala, čak i u tesnim takmičenjima.

Zašto je ova prednost vremenom nestala? Tim sugeriše da bi iza toga mogle da stoje promene pravila i tehnologija koja eliminiše pristrasnost sudija.

Čini se da je jedan od razloga za prednost crvene boje pristrasnost u percepciji sudija. Pre 2005. godine, sudije u borbenim sportovima su imale veću ulogu u dodeljivanju poena. Danas je bodovanje sve više podržano tehnologijom.

U tekvondou, elektronski sistem bodovanja za telo i glavu primenjen je 2012. i 2016. godine. Od Olimpijskih igara 2012. u ovom sportu postoji i instant video repriza.

Pored tehnološkog napretka, pojašnjenje pravila u novije vreme znači da ima manje prostora za tumačenje kada se dodeljuju poeni.

Konačno, svest o ranijoj prednosti crvene boje možda je smanjila njenu moć u godinama od prvobitne studije.

Za sportiste koji žele da obezbede pobedu, borilački sportovi nude ravniji teren nego ikada ranije.