Kalifornija je u četvrtak dočekala dolazak dvaju džinovskih panda iz Kine, Jun Čuana i Ksin Bao, koji su stigli u Zoološki vrt San Dijego nakon putovanja od skoro 11.000 kilometara iz planinskog regiona Sečuana. Ovaj dolazak označava prvi put da Kina šalje pande u Sjedinjene Države posle 21 godine.
Doček je bio svečan, sa decom u šeširima panda, zvanicama i tradicionalnim kineskim igrama. Guverner Kalifornije, Gevin Njusom, proglasio je 8. avgust „Danom pande“ i istakao značaj ovog trenutka kao simbol zajedničke ljudskosti i proslave onoga što nas povezuje.
Dolazak pande dolazi u vreme postepenog odmrzavanja odnosa između SAD i Kine, koji su prethodnih godina bili pogođeni trgovinskim sukobima i nesuglasicama oko Tajvana i ljudskih prava. Tenzije su dovele do toga da su prethodne pande vraćene u Kinu nakon što ugovori o zajmu nisu obnovljeni.
Na ključnom samitu između američkog predsednika Džoa Bajdena i predsednika Kine Si Đinpinga u novembru, Peking je najavio nastavak programa pozajmljivanja pandi Sjedinjenim Državama. Očekuje se da će pande u zoološke vrtove u Vašingtonu i San Francisku stići do 2025. godine.
Kina je prvi put ponudila pande SAD 1972. godine kao deo svoje „panda diplomatije“. Ova praksa je korišćena za slanje diplomatskih poruka i podršku očuvanju vrste. Po povratku pandi u San Dijego, zoološki vrt se nada da će njihovo prisustvo privući brojne posetioce i podržati razmnožavanje ove ugrožene vrste.
Jun Čuan, četvorogodišnji mužjak, i Ksin Bao, trogodišnja ženka, su opisani kao simpatični i nežni. Jun Čuan je imenovan po svojoj baki, dok Ksin Bao simbolizuje „novo blago blagostanja i obilja“. Kineski ambasador u SAD-u, Sje Feng, izrazio je nadu da će pande doneti sreću Kaliforniji i San Dijegu.