Kako filmski stvaraoci i glumci u Aziji i azijskoj dijaspori proširuju zastupljenost

Kako filmski stvaraoci i glumci u Aziji i azijskoj dijaspori proširuju zastupljenost

Dvadeset godina nakon što je bio mlad glumac u Torontu, Tomas Lo je sada taj koji mladim azijskim glumcima daje veliki odmor. Samo je morao da ode u Hong Kong da to uradi. Kineski Kanađanin je samo nekoliko godina bio kreativni direktor jedne od najvećih TV kompanija na ostrvskom gradu, ali već pravi originalni sadržaj na engleskom jeziku kako bi došao do gledalaca širom sveta. Mnogo je drugačije raditi kao azijski glumac u severnoameričkim centrima – Torontu, Los Anđelesu, Njujorku – nego u onima u Aziji – kao što su Hong Kong ili Tajpej.

Glumci u Aziji ne moraju tako često da se bave audicijama za stereotipne likove, budući da su jedini Azijati na setu ili da se tokenizuju. Istorijski gledano, mnogi azijski američki i kanadski glumci čak su se preselili sa Zapada u zemlje u Aziji kako bi pronašli bolje mogućnosti u zabavi. Međutim, nekoliko filmskih i TV producenata sa obe strane Pacifika nastoji da uzdrma tu dinamiku ukrštanjem svojih ekosistema šou biznisa.

Na čelu hongkonške Television Broadcasts Limited (TVB), Lo je vodio svoju prvu saradnju sa američkom kompanijom na originalnoj TV drami sa scenama na engleskom i kantonskom. Dve ekipe na dva različita kontinenta snimile su „Cross Mi Mind“, seriju o kinesko-američkom ambicioznom muzičkom producentu u Los Anđelesu (Nathan Ing) koji postaje telepatski povezan sa izvršnim direktorom oglašavanja u Hong Kongu (Cantopop pevačica Džoslin Čen). Čen, 30, rođen je u Hong Kongu, ali je 3-11 godina proveo u Vankuveru, Britanska Kolumbija. Vratila se u Hong Kong zbog svoje muzičke karijere delom zbog zabrinutosti da će uspeti u Severnoj Americi.

Njena uloga u filmu „Cross Mi Mind“ je moćna, asertivna i daleko od zapadnih stereotipa o azijskim ženama kao krotkim. Partnerstvo između Vong Fu Productions sa sedištem u Los Anđelesu i TVB počelo je tako što je jedna strana klizila u DM-ove druge na Instagramu. Vong Fu, koji je započeo 2003. godine, sada je uspešan Jutjub kanal skečeva i drugog sadržaja usredsređenih na azijsko-američko. Simu Liu je bio među njegovim tadašnjim glumcima.

Vesli Čen, suosnivač i kreativni direktor Vong Fua, izjavio je: „Sada imamo glumce koji žele da rade sa nama besplatno i koji su kao ‘Stavite nas u šta god’, znajući da je to način da se prvo povežemo sa Amerikancima Azije. Onda to takođe može biti način da ih pokrenete.“ Vesli Čen, koji nije u srodstvu sa Džoslin, bio je zaintrigiran izazovom vođenja priče koja uključuje azijske i azijsko-američke protagoniste. On i njegov tim napisali su šest epizoda „Cross Mi Mind” za šest meseci za snimanje 2022. „Znali smo da žele da naprave priču koja bi na neki način mogla da pokaže kulturološke razlike između Amerikanca i nekoga u Hong Kongu“, rekao je on. „Mislio sam da je to zaista kul, jer čak i znati da postoji razlika – ili podeliti da postoji razlika – mislim da je to nijansa koja se ne viđa često.“

Mešanje stilova rada nije bio mali podvig. Vesli Čen je primetio da ekipe u Los Anđelesu i Hong Kongu – gde nema sindikata – rade drugačije. To je na neki način bilo paralelno sa bikulturalnom prirodom same emisije. Emisija je premijerno prikazana u aprilu 2023. na miTV Super, TVB-ovoj platformi za striming koja ima 9 miliona pretplatnika. Debitovao je sledećeg decembra u SAD na dve nove platforme za striming koje su se od tada spojile u GoldenTV, koja se fokusira na sadržaj na engleskom jeziku za azijsko-američke gledaoce. „Postoje dve različite publike na obe strane sveta, ali je i dalje sadržaj koji mislim da ima oči“, rekao je Takaši Čeng, osnivač GoldenTV-a. „Činjenica da im je potreban program na engleskom govori vam da američki ili engleski sadržaj nije mrtav. To je zapravo veoma privlačno u stranim zemljama.“

GoldenTV je stekao hiljade pretplatnika od lansiranja pre skoro dve godine, rekao je Čeng. Platforma planira da raste sa emisijama bez scenarija. U septembru je premijerno prikazana emisija zabavnih vesti „The Takeavai“, koju vodi influenserka Mišel Park. Glumac Danijel Vu („Kinez rođen u Americi“) priprema dokumentarni film o svojoj ljubavi prema trkama. Vu, 50, postao je slavan nakon što se preselio u Hong Kong. Neko poput Vua – koji je rođen u oblasti zaliva San Franciska, postao hongkonška bioskopska zvezda, a zatim se okrenuo u Holivud – je ‘retkost’, rekla je Lo. Pred digitalnom publikom, bilo je teško menjati azijske i američke ekrane, nastavio je.

„Mislim da smo bili dašak svežeg vazduha za te glumce, talente i umetnike, kada smo rekli da ćemo proizvoditi engleski sadržaj“, rekla je Lo. „Ovde postoji publika koja nije iskorišćena.“ Vesli Čen je rekao da Vong Fu ne isključuje da je „provodnik“ za više unakrsnih saradnje. Džoselin Čen i dalje nastavlja svoju pevačku karijeru sa hit singlovima i solo koncertom u Hong Kongu ove godine. Ali ona kaže da joj je uspeh „Cross Mi Mind“ dao hrabrosti da razmišlja o glumi izvan Hong Konga. Ona sada traži agenta u Kanadi. „To me je nekako nateralo da ne čekam“, rekao je Čen, koji je takođe iscelitelj zvukom i praktičar. Ona takođe misli da ima više prostora za talente koji su odrasli u bikulturi. „To je skoro kao još više niša zastupljenost unutar šireg azijskog predstavljanja.“