Stručnjaci su nakon gotovo pet decenija od pronalaska drevne igre na ploči u Shahr-i Sokhti, jugoistočnom Iranu, uspeli da razrade pravila ove igre. Pronađen u grobu starom oko 4.500 godina, kompletan set ove igre uključuje dasku, 27 komada, 20 kružnih prostora za smeštaj delova i 4 kocke sa kružnim oblicima. Iako je slična Kraljevskoj igri Ura, bilo je dovoljno razlika koje su otežavale definisanje preciznih pravila.
Sem Jelveh, informatičar sa Univerziteta u Eseksu, zajedno sa arheologom Hoseinom Moradijem, koristio je fizičke dokaze i modeliranje kako bi došli do verovatnih pravila ove drevne igre. Njihova studija ima potencijal da promeni razumevanje društvenih igara na Bliskom istoku.
Na osnovu drugih igara tog perioda, istraživači su odredili uloge pronađenih komada – dva seta od po 10 komada nazvanih „trkači“ za svakog od dva igrača, komadi nalik zvezdama kao „sigurne kuće“ i komadi u obliku čunjeva kao „blokatori“. Ploča igre podseća na zmiju, sa delom mosta koji služi kao put do preživljavanja, a igrači bi bacali kockice kako bi unapredili svoje figure i pomerili se brže od protivnika.
Iako precizno pravilo igre nije poznato, nova predložena pravila se poklapaju sa pronađenim delovima igre i dobro su rangirana u smislu originalnosti i sposobnosti ponavljanja prilikom testiranja sa modernim igračima.
Grad Shahr-i Sokhta dostigao je vrhunac u trećem milenijumu pre nove ere i bio je jedan od najvažnijih gradova na istočno-iranskoj visoravni. Društvena igra pronađena u ovom gradu datira se oko 2600-2400 godina pre nove ere.
Više od stotinu sličnih igara pronađeno je u ovom delu sveta, svedočeći o popularnosti provođenja vremena na ovaj način. Arheolozi nazivaju ovu vrstu igre „igra dvadeset kvadrata“ ili „igra dvadeset“, ali tačan naziv igre još uvek nije poznat.
Istraživanje o ovoj drevnoj igri trebalo bi da bude objavljeno u časopisu Britanskog instituta za persijske studije u Iranu, sa dostupnom preštampanom verzijom na mreži.