Pokrovitelj izbora za Mis Italije odbacio je mogućnost da se transrodnim kandidatima dozvoli da se takmiče, rekavši da takmičari „moraju biti žene od rođenja“.
Pravilo, koje dolazi ubrzo nakon što je Holandija krunisala svoju prvu transrodnu pobednicu na sličnom takmičenju lepote, u suprotnosti je sa drugim događajima lepote koji žele da privuku pažnju medija uključivanjem netradicionalnih učesnika, prema zvaničnom pokrovitelju Mis Italije Patriziji Miriljani.
„U poslednje vreme takmičenja lepote pokušavaju da dođu do vesti koristeći strategije za koje mislim da su pomalo apsurdne“, rekla je Miriljani, ćerka pokojnog osnivača Mis Italije Enca Miriljanija, za Radio Kuzano ove nedelje, a prenosi Njuzvik. Televizijska ličnost Miriljani je dodala: „Od kada je osnovana, moj konkurs je u svom pravilniku predvideo pojašnjenje prema kojem se mora biti žena od rođenja.
Ona je dalje objasnila da su decenijama stara pravila Mis Italije uzela u obzir da se „lepota može promeniti” i da „muškarci mogu da postanu žene”.
Anketa u 23 zemlje koju je 2016. sprovela Pravna škola UCLA Instituta Villiams sugeriše da Italijani generalno imaju sličnu podršku za prava transrodnih osoba u poređenju sa većinom drugih zapadnih zemalja. Italija je bila među 21 anketiranom zemljom koja „podržava politiku zabrane diskriminacije transrodnih osoba“. Anketa je takođe dala Italiju 57 od 100 poena na skali koja je određivala ukupnu podršku transrodnim pitanjima. Najveći rezultat je Španija sa 74, dok je Rusija na poslednjem mestu sa 41.
Miriljanijeva izjava je usledila nakon pobede 22-godišnjeg transrodnog modela Riki Valeri Kole na izboru za mis Holandije ranije ovog meseca. Tokom celog takmičenja, Kolle je koristila platformu za kampanju za prava transrodnih osoba i za lakši pristup opcijama zdravstvene zaštite koje afirmišu rod za ljude u njenoj zemlji. Kole će sledeće predstavljati Holandiju na takmičenju za mis univerzuma u Salvadoru u decembru, posle Španke Angele Ponce, koja je postala prva trans takmičarka na tom događaju 2018.
Ovo pitanje, koje odražava slično pitanje u vezi sa transrodnim takmičarima u sportu, dovelo je do onlajn reakcije usmerene prema Kolleu. „Oni nas vide kao čudovišta, a moji dnevni DM-i su puni ljudi koji me žele mrtvom“, rekla je za NJuzvik ranije ovog meseca. „Želeti me mrtvom i govoriti mi da se ubijem, te stvari je strašno pisati, ali me istovremeno to samo podiže jer dobijam veću platformu nego što sam mogao da sanjam.