Gugl dobio konkurenta: Open AI predstavio novi pretraživač

Gugl dobio konkurenta: Open AI predstavio novi pretraživač

OpenAI je predstavio svoj novi pretraživač pod nazivom SearchGPT, koji ima za cilj da korisnicima pruži brze i precizne odgovore sa jasnim i relevantnim izvorima.

Alat je trenutno u fazi testiranja sa malom grupom korisnika, a planira se da bude integrisan u popularni četbot ChatGPT.

Najava SearchGPT-a mogla bi da promeni ravnotežu snaga u svetu pretraživača, gde Google već dugo dominira. Od lansiranja ChatGPT-a krajem 2022. godine, postoji zabrinutost među investitorima Alphabet-a da bi OpenAI mogao da preuzme deo tržišta. SearchGPT nudi intuitivniji način pretrage koji omogućava korisnicima da postavljaju dodatna pitanja, nalik na prirodan razgovor.

„Verujemo da pretraga može biti mnogo bolja nego što je danas“, izjavio je Sam Altman, izvršni direktor OpenAI-a, u nedavnoj objavi. Posle ove najave, akcije Alphabet-a su pale za više od 3%.

U međuvremenu, Google je u maju predstavio AI Overview, najznačajniju promenu u pretrazi u poslednjih 25 godina. Međutim, ova funkcija je naišla na kritike zbog netačnih rezultata, bez mogućnosti isključivanja.

„Google je od početka bio uzdrman pojavom generativne veštačke inteligencije“, izjavio je Daniel Fagela, osnivač Emerj Artificial Intelligence Research-a. „Nismo videli da se kompanija raspada, ali su svakako napravili nekoliko grešaka.“

Pored najave SearchGPT-a, OpenAI je prošle nedelje predstavio novi AI model „GPT-4o mini“, koji je nastavak najbržeg i najmoćnijeg modela GPT-4o. OpenAI, podržan od strane Microsofta, vrednuje se na preko 80 milijardi dolara i suočava se sa pritiscima da ostane lider na tržištu generativne AI.

Sa SearchGPT, OpenAI želi da bude lider u „multimodalnosti“, nudeći korisnicima pristup različitim vrstama AI-generisanih medija, kao što su tekst, slike, audio, video i pretraga unutar jednog alata.

„Svet je multimodalan“, izjavio je operativni direktor OpenAI-a, Bred Lajtkep, dodajući da kao ljudi „komuniciramo gledanjem, slušanjem i govorom“, pa je ograničavanje interakcija na tekst nedovoljno, prenosi Kurir.