Evo kako da gledate potpuno pomračenje Meseca 15. maja

Evo kako da gledate potpuno pomračenje Meseca 15. maja

Izađite u nedelju uveče i moći ćete da vidite potpuno pomračenje Meseca.

Kasno uveče, predviđeno je da pun mesec prođe direktno u Zemljinu senku koju baca sunce, osvetljavajući Mesec blistavo crvenom bojom.

Prema NASA-i, Mesec će početi da ulazi u Zemljinu senku – poznatu i kao umbra – oko 22:30. ET u nedelju.

Totalnost – ili period kada je Mesec potpuno uronjen u Zemljinu senku – počeće oko 23:30. ET i traju otprilike sat i po.

Najmanje deo pomračenja biće vidljiv u većem delu Amerike, Evrope i Afrike, kaže NASA, pri čemu će veliki delovi kontinenata moći da vide potpuno pomračenje.

Gledaoci u Južnoj Americi, kao i na kontinentalnom delu SAD, moći će da vide potpuno pomračenje, kada je Mesec potpuno u Zemljinoj senci. Oni na istočnoj obali moći će da vide pomračenje visoko na nebu, ali što ste zapadnije, mesec će biti bliže horizontu. Posmatrači Zapadne obale treba da pokušaju da pronađu nesmetan pogled na nebo da bi videli pomračenje.

Mapa koja pokazuje gde je vidljivo pomračenje Meseca od 15. do 16. maja 2022. Konture označavaju ivicu regiona vidljivosti u vreme kontakta pomračenja. Mapa je centrirana na 63°52’V, sublunarnoj geografskoj dužini u sredini pomračenja.

Za razliku od pomračenja Sunca – kada mesec prolazi između Zemlje i Sunca – bezbedno je gledati pomračenje Meseca golim očima, pošto vam je sunce iza leđa.

Možete jednostavno izaći napolje i zagledati se u tranzit ili koristiti dvogled ili teleskop da biste imali bolji pogled.

Ne možete da izađete napolje da vidite pomračenje? NASA će uživo prenositi događaj onlajn, sa pogledima iz celog sveta.

Zamislite nebeska tela u liniji. S leva na desno, imate sunce, pa Zemlju, pa mesec.

Sunce sija direktno na Zemlju, stvarajući senku na suprotnoj strani. To je ono kroz šta mesec prolazi tokom pomračenja.

Da stojite na Mesecu i gledate u Zemlju, naš svet bi bio obrisan u crvenom oreolu. NASA ovo opisuje kao sve izlaske i zalaske sunca koji se dešavaju širom sveta u to vreme.

To je ono crveno-narandžasto svetlo koje se projektuje kroz Zemljinu atmosferu i na Mesec, dajući mu topli crveni ton koji dobija tokom pomračenja.

To je takođe poreklo izraza „krvavi mesec“.