Neobično otkriće: Pronađene drevne mumije sa zlatnim jezicima

Neobično otkriće: Pronađene drevne mumije sa zlatnim jezicima

Otkriveni su zlatni listovi koji pozlaćuju jezike više desetina mumificiranih Egipćana u blizini modernog Al-Bahansa, što odražava praksu za koju se nekada verovalo da daje mrtvima sposobnost da govore u zagrobnom životu.

Arheolozi su otkrili riznicu blaga iz grobnice koja datira iz doba Ptolomeja od 305. do 30. pre nove ere u drevnom gradu Oksirinhu, koji je pripadao pojedincu po imenu Ven Nefer.

Riznica uključuje ne samo 13 zlatnih jezika, već i mumiju sa zlatnim noktima; i srčani skarabeji, amajlije, pogrebna keramika, ćupovi u kojima su bili izvađeni organi pokojnika; i zidovi oslikani složenim, pozlaćenim scenama koje prikazuju bogove, zvezde i proces balzamiranja.

Ovo je prvi put da su mnogi od ovih artefakata pronađeni iz Al-Bahanse, kaže tim arheologa sa Univerziteta u Barseloni u Španiji i Instituta za drevni Bliski istok u Nemačkoj koji je napravio spektakularno otkriće.

„Ovi nalazi pružaju novi uvid u verske prakse i pogrebne tradicije iz doba Ptolomeja u Al-Bahnasi“, rekao je za Al-Ahram Muhamed Ismail Kaled, generalni sekretar Vrhovnog saveta za antikvitete Egipta.

Zlatni jezici se retko nalaze u drevnim egipatskim grobnicama, možda bar delimično zbog pljačke, ali oni nude primamljiv uvid u ono što su Egipćani smatrali važnim da ponesu u zagrobni život. Amajlije sa zlatnim jezikom stavljene su u usta mrtvih kako bi se osiguralo da mogu da govore u zagrobnom životu, dok su stajali pred Ozirisovim sudom.

Zlatne navlake za nokte korišćene su na osobama posebno visokog statusa, a arheolozi veruju da su služile u zaštitnu svrhu – ne samo od štete koja može nastati procesima balzamiranja, već i od duhovnih opasnosti.

Otkriće je uključivalo 52 mumije koje datiraju iz doba Ptolomeja, strukturu velike grobnice u kojoj je 300 mumija bilo pokopano jednu pored druge, i razne amajlije i skarabeje koji su prikazivali bogove Horusa, Tota, Izidu, Anubisa, Ozirisa, Atuma , i Nut .

Četiri sarkofaga od krečnjaka su još uvek bila netaknuta u grobnici, a u jednoj odaji pronađeni su mumificirani ostaci čoveka sa zlatnim jezikom i srčanim skarabejem koji su još uvek bili u prvobitnom položaju. Srčani skarabej je posebno zanimljiv: oni su stavljeni u omote mumije preko srca pokojnika, da bi se olakšalo putovanje u zagrobni život.

Stubovi Djed, oči Vadžeta i figurice bogova, kao i neke perle, ostali su u grobnici više od 2.000 godina nakon što je zapečaćena.

A murali su fascinantni. Nut, boginja majki i kosmosa, pojavljuje se golih grudi na plavom nebu prošaranom zvezdama. Drugi bogovi se mirno voze u pogrebnim čamcima, pod sličnim bogatim, zvezdanim nebom.

I, njegovo lice ukrašeno zlatnim listićima, čovek – verovatno i sam Ven Nefer, iako će biti potrebno da se utvrdi prevođenje posuda sa kanopom – podleže balzamovanju od strane Anubisa, dok boginje Izida i Neptida, par koji se često povezuje sa pogrebom obredi, pogledaj.

Grobnica je jedna od složenijih otkrivenih grobnih odaja, i možemo se samo nadati da je donela utehu preživelima pokojnika, znajući da su njihovi voljeni dobro opremljeni za sve što bi moglo da usledi.