Od antičkih vremena, filozofi i naučnici su raspravljali o suštini dobre priče. Samsun Najt, pisac, ekonomista i profesor marketinga na Rotman školi menadžmenta Univerziteta u Torontu, istraživao je ovu temu na naučnoj osnovi. U svom radu objavljenom u časopisu Science Advances, otkrio je da su „narativni preokreti“ ključni za uspeh priče. Ovi preokreti, koji podrazumevaju promene sreće ili sudbine likova, pokazali su se kao ključni faktor za angažovanje publike u različitim medijima.
Analizirajući hiljade televizijskih emisija, filmova, romana i crowdfunding projekata, istraživači su otkrili da priče koje obiluju preokretima imaju veću popularnost i bolje ocene. Prema njihovim nalazima, filmovi i serije sa više i intenzivnijim preokretima imaju bolje ocene na platformi IMDb, dok knjige sa sličnim karakteristikama privlače više pažnje čitalaca.
Preokreti u pričama, koji su prvi identifikovani od strane grčkog filozofa Aristotela, predstavljaju ključnu komponentu dobre naracije. Ovi neočekivani obrti sudbine likova odražavaju suštinu dramaturgije i često su presudni za emotivnu povezanost publike sa pričom.
Profesor Najt se nadovezao na Aristotelov koncept preokreta, ističući da su najbolje napisane priče one koje uspešno održavaju napetost i kontinuirano uvode nove elemente u radnju. Njegovo istraživanje, sprovedeno u saradnji sa kolegama sa Univerziteta Northeastern u Bostonu, pruža dragocen uvid u strukturu uspešnih priča i njihovu sposobnost da inspirišu, edukuju i zabave publiku.
Osim što pomažu psiholozima da razumeju mehanizme pripovedanja, ovi nalazi mogu biti od koristi i samim piscima. Nadamo se da će ovo istraživanje doprineti razvoju pedagogije za pisce, omogućavajući im da koriste akumulirano znanje o narativnim tehnikama kako bi unapredili svoje radove.
U svetlu ovih saznanja, važno je naglasiti da su preokreti ključni za stvaranje uzbudljivih i emotivno angažujućih priča koje će ostaviti dubok utisak na publiku. Kroz prizmu računarske lingvistike i analize jezika, istraživači su uspeli da kvantifikuju uticaj preokreta na uspeh priče u različitim medijima, naglašavajući važnost ovih elemenata za kvalitetnu pripovest.
U zaključku, istraživanje prof. Najta i njegovih kolega pruža dragocen doprinos razumevanju strukture uspešnih priča i naglašava važnost preokreta kao ključnog faktora za privlačenje publike i ostvarivanje emocionalne povezanosti sa sadržajem.