Brazilski istraživači otkrili su fosil dinosaurusa nakon obilnih kiša

Brazilski istraživači otkrili su fosil dinosaurusa nakon obilnih kiša

Tim brazilskih naučnika otkrio je skelet jednog od najstarijih dinosaurusa na svetu nakon što su jake kiše u južnoj državi Rio Grande do Sul ubrzale prirodni proces erozije.

Fosil pronađen pored rezervoara u opštini Sao Joao do Polesine star je oko 233 miliona godina, kaže paleontolog Rodrigo Temp Miler, koji je predvodio tim sa Federalnog univerziteta Santa Marija koji je pronašao kosti u maju.

Tvrdnje nisu potvrđene od strane drugih naučnika niti objavljene u naučnom časopisu.

Istraživač veruje da je dinosaurus živeo tokom perioda trijasa, kada su svi kontinenti bili deo jedne kopnene mase zvane Pangea. Smatra se da su dinosaurusi prvi evoluirali u to vreme.

Vrhunski grabežljivac otkriven u Rio Grande do Sul pripada grupi poznatoj kao Herrerasauridae – porodici dinosaurusa koji su lutali zemljama koje sada čine Brazil i Argentinu, prema podacima o otkriću koje je podeljeno sa The Associated Pritisnite.

Veličina kostiju otkriva da bi dinosaurus dostigao oko 2,5 metara (8,2 stopa) u dužinu, navodi se u dokumentu.

Rodrigo Temp Miler je rekao da su on i njegov tim „veoma uzbuđeni i iznenađeni“ svojim nalazima.

Nakon otprilike četiri dana iskopavanja, grupa istraživača je prevezla blok stene sa uzorkom nazad u laboratoriju, gde su izvršili testove.

„U početku je izgledalo kao samo nekoliko izolovanih kostiju, ali kako smo izložili materijal, mogli smo da vidimo da imamo skoro kompletan skelet“, rekao je Miler.

Ekspert pretpostavlja da je njihovo otkriće drugi najkompletniji skelet za ovu vrstu dinosaurusa.

Istraživači će sada sprovesti istraživanja kako bi utvrdili da li fosil pripada već poznatoj vrsti ili su pronašli novu vrstu. Očekuje se da će taj posao trajati nekoliko meseci, jer je proces pedantan kako bi se osiguralo da ne dođe do oštećenja.

Veća je verovatnoća da će se fosili pojaviti nakon kiše, jer voda izlaže materijale uklanjajući sediment koji ih prekriva, u fenomenu poznatom kao vremenske prilike.

Rio Grande do Sul je ranije ove godine zabeležio rekordne količine padavina. To je izazvalo razorne poplave u maju u kojima su poginule najmanje 182 osobe, prema podacima koje je državna civilna odbrana objavila 8. jula.

Ekstremni vremenski događaji su verovatniji zbog klimatskih promena, uglavnom uzrokovanih sagorevanjem nafte, gasa i uglja.

Miler je rekao da se sve više fosila pojavljuje zbog obilnih kiša, što je pokrenulo trku sa vremenom da se materijali spasu pre nego što budu uništeni.

Na terenu je njegov tim primetio „kost noge i karlicu u predelu karlice koje su već bile uništene usled kiše“, rekao je on.

Miler se nada da će otkriće doprineti rasvetljavanju porekla dinosaurusa.

„Posedovanje novih fosila koji su tako dobro očuvani svakako nam pomaže da bolje razumemo ovu temu o kojoj se još uvek mnogo raspravlja“, rekao je on.