Bleu Royal dijamant na aukciji u Ženevi prodat za skoro 44 miliona dolara

Bleu Royal dijamant na aukciji u Ženevi prodat za skoro 44 miliona dolara

Izuzetno redak plavi dijamant pao je pod čekić u Ženevi u utorak, prodat za više od 40 miliona dolara, što ga čini jednim od najskupljih dijamanata ikada prodatih na aukciji, saopštio je Christie’s.

Težak od 17,61 karata, Bleu Royal je najveći interno besprekoran fensi živoplavi dragulj koji se ikada pojavio na prodaju u istoriji aukcija.

To je zvezdana parcela u nizu luksuznih rasprodaja u Ženevi ovog meseca, na kojima se nalaze i predmeti iz filmske istorije, uključujući bisere koje je nosila Odri Hepbern i samogravirani sat Marlona Branda.

Očekivalo se da će Bleu Royal dobiti između 35 i 50 miliona dolara na aukciji Christie’s Magnificent Jewels.

Nakon intenzivne sedmominutne runde nadmetanja između tri potencijalna kupca, anonimni privatni kolekcionar ga je ugrabio za 39,505 miliona švajcarskih franaka (43,8 miliona dolara), uključujući poreze i naknade.

„Izuzetno smo zadovoljni“, rekao je Maks Foset, šef odeljenja za nakit Christie-a u Ženevi.

Dragulj je, kako je istakao, prodat za skoro 2,5 miliona dolara po karatu, što ga čini „najskupljim komadom nakita koji je prodala bilo koja aukcijska kuća u svetu u celoj 2023. godini“.

I istorijski gledano, „on je među 10 najskupljih lotova ikada prodatih u smislu nakita“, rekao je on.

Dijamant u obliku kruške, postavljen na prsten, decenijama je u privatnoj kolekciji, a prodaja u utorak bila je prvi put da je izašao na aukciju.

Pre prodaje u utorak, Christie’s međunarodni šef nakita Rahul Kadakia istakao je izvanrednu boju dragulja.

On je za AFP istakao da su mnogi moderni dijamanti u boji imali modifikovani rez kako bi poboljšali boju.

U slučaju Bleu Royala, „sama grubi materijal je bio toliko bogat da su mogli da ga iseku u klasičan briljantni stil fasetiranja“, rekao je on.

„Proverava sve okvire – zaista je najbolji u svojoj klasi“, dodao je on.

Fantastični živopisni plavi dijamanti koji teže više od 10 karata su izuzetno retki. Otkako je Christie’s osnovan 1766. godine, na prodaju su se pojavila samo tri takva kamena — sve u poslednjih 13 godina.

Jedan od njih je bio Openhajmer plavi, koji je na aukciji 2016. doneo 57,5 ​​miliona dolara, i jedini je dijamant koji je Christie’s ikada prodao za više od Bleu Royala u utorak.

Konkurentska aukcijska kuća Sothebi’s je u međuvremenu prodala De Beers Cullinan Blue prošle godine za nešto više od 57 miliona dolara.

Odvojena onlajn rasprodaja dragulja, koja traje do 16. novembra, prikazuje bisernu ogrlicu koju je nosila Hepbernova u filmu „Rimski praznici“ iz 1953. godine.

Hepbern, koja je glumila princezu u romantičnoj komediji, izabrala ju je iz izbora austrougarske draguljare Furst, a potom je vratila sa potpisanom fotografijom.

Prodaje ga evropski kolekcionar i ima početnu cenu od 18.000 švajcarskih franaka (20.000 dolara).

U Kristijevoj zasebnoj rasprodaji satova Passion for Time u ponedeljak, sat koji je Brando nosio u filmu o Vijetnamskom ratu iz 1979. godine „Apokalipsa sada“ u međuvremenu je prodat za nešto više od 5 miliona dolara.

Rolex GMT-Master iz 1972. je ručno ugraviran na poleđini „M. Brando“ od strane Oskarom nagrađenog američkog glumca.

„Gravura je i dalje oštra, tako da možemo da zamislimo da je ovaj sat nošen, ali ne previše“, rekao je  Eli Fajon, mlađi specijalista za satove u Christie’s u Ženevi.

Brando ga je poklonio svojoj usvojenoj ćerki Petri 1995. godine, koja ga je potom poklonila svom mužu 2003. godine u njihovoj svadbenoj noći. Prodat je na aukciji 2019. za 1,95 miliona dolara.

U sredu bi Sotbi takođe trebalo da bude domaćin rasprodaje veličanstvenih dragulja u Ženevi, sa nekoliko zadivljujućih dragulja koji će biti stavljeni pod čekić, zajedno sa važnom kolekcijom carskih i kraljevskih dragulja.