Arheolozi pronašli skrivene ruševine ‘kompletnog’ grada iz rimskog doba u Egiptu

Arheolozi pronašli skrivene ruševine ‘kompletnog’ grada iz rimskog doba u Egiptu

Egipatski arheolozi saopštili su u utorak da su otkrili 1.800 godina star „kompletan stambeni grad iz rimskog doba“ u srcu južnog grada Luksora.

​Grad, koji datira iz drugog i trećeg veka, je „najstariji i najvažniji grad pronađen na istočnoj obali Luksora“, kaže Mostafa Vaziri, šef egipatskog Vrhovnog saveta za antikvitete.

​Arheolozi su otkrili „neki broj stambenih zgrada“, kao i „dve golubove kule“ – strukturu koja se koristi za smeštaj golubova ili golubova – i „broj metalnih radionica“, rekao je Vaziri u saopštenju.

​Unutar radionica, istraživači su pronašli kolekciju lonaca, alata i „bronzanih i bakarnih rimskih novčića“.

To je retko arheološko nalazište u Egiptu, gde su iskopavanja – uključujući i na zapadnoj obali Luksora, gde leže čuvena Dolina kraljica i Dolina kraljeva – najčešće hramova i grobnica.

​U aprilu 2021, vlasti su objavile otkriće 3.000 godina starog „izgubljenog zlatnog grada“ na zapadnoj obali Luksora, a arheološki tim ga je nazvao „najvećim“ drevnim gradom ikada otkrivenim u Egiptu.

Egipat je otkrio nekoliko velikih arheoloških otkrića poslednjih godina.

Kritičari kažu da je bujica iskopavanja dala prednost nalazima koji privlače pažnju medija u odnosu na teška akademska istraživanja.

Ali otkrića su bila ključna komponenta pokušaja Egipta da oživi svoju vitalnu turističku industriju nakon godina političkih nemira, kao i nakon pandemije COVID-19.

​Planovi vlade – čiji je dragulj kruna dugo odlagana inauguracija Velikog egipatskog muzeja u podnožju piramida u Gizi – imaju za cilj da privuku 30 miliona turista godišnje do 2028. godine, u odnosu na 13 miliona pre pandemije.

Zemlja od 104 miliona stanovnika pati od teške ekonomske krize, a egipatska turistička industrija čini 10 odsto BDP-a i oko 2 miliona radnih mesta.