Američko-kanadski vojni centar „prati“ Deda Mraza 68. godinu

Američko-kanadski vojni centar „prati“ Deda Mraza 68. godinu

Zajednička američko-kanadska vojna agencija za praćenje nastavila je svoju decenijama dugu božićnu tradiciju praćenja Deda Mraza gde se nalazi, pomažući deci širom sveta da saznaju kada njegove saonice na irvasima, pune poklona, dolaze u grad.

3-D, interaktivni veb sajt na www.noradsanta.org pokazao je Deda Mraza i njegove irvase na njihovoj zamišljenoj ruti isporuke širom sveta, omogućavajući korisnicima da kliknu i saznaju više o različitim gradovima na putu.

Praćeč Deda Mraza koji je predstavila Severnoamerička komanda vazdušno-kosmičke odbrane (NORAD) datira iz 1955. godine, kada je oglas u novinama u Koloradu odštampao broj telefona za povezivanje dece sa Deda Mrazom, ali ih je greškom uputio na telefonsku liniju za vojni nervni centar.

Da ne bi razočarao mališane, tadašnji NORAD-ov direktor operacija, pukovnik Hari Šoup, naredio je svom osoblju da proveri radar da vidi gde bi se Stari Sveti Nik mogao nalaziti i obavesti decu o njegovoj lokaciji.

Šezdeset osam godina kasnije NORAD nastavlja tradiciju postavljanja privremenog kol centra iz svog sedišta u Koloradu da bi odgovarao na goruća pitanja dece.

Na fotografiji koju je grupa objavila na Fejsbuku vide se redovi ljudi koji se javljaju na telefone, neki u uniformi, a drugi sa crvenim kapama Deda Mraza.

Neki visoki američki dostojanstvenici — naime predsednik Džo Bajden i supruga Džil Bajden — pridružili su se prazničnoj akciji.

„Večeras su predsednik i prva dama učestvovali u Severnoameričkoj komandi vazdušno-kosmičke odbrane Deda Mraza u praćenju poziva sa decom i porodicama širom zemlje“, navodi se u saopštenju Bele kuće.

Ranije u nedelju, tragač se nakratko srušio, ostavljajući decu u pacifičkom regionu u mraku o njegovom tačnom položaju.

„Hej #SantaTrackers! Možda imamo nekoliko tehničkih poteškoća sa našom mapom za praćenje, ali #Deda Mraz još uvek leti! Sledeći ide na Fidži!“ grupa koja pokreće tragač rekla je na svojoj Facebook stranici, pre nego što je objavila popravku sat kasnije.

Djed Božićnjak je započeo svoje putovanje prvom stanicom van ovog svijeta, prema NORAD-u: Međunarodna svemirska stanica koja kruži oko Zemlje.

Saonice koje su vukli irvasi takođe su viđeni kako prelaze Izrael, kao i kako prelaze južnu Gazu, prelaze Afriku i kreću ka jugu do stanice Palmer, istraživačke ustanove na Antarktiku.

Deda Mraz je potom krenuo kroz Južnu Ameriku, za Sjedinjene Države, istovarujući približno 100.000 poklona svake sekunde za oko 4,9 milijardi ukupnih poklona od ponedeljka u 01:30 GMT, prema tragaču.

Kada ne širi praznično veselje, NORAD sprovodi operacije vazdušne i pomorske kontrole i upozorenja—uključujući praćenje lansiranja projektila iz Severne Koreje, nešto što bi Deda Mrazu moglo biti na umu ove godine dok prolazi, sa najnovijim ICBM testom pre samo nekoliko dana.