Pre četiri dana, navršeno je tačno 20 godina od kako je voda u zrenjaninskom vodovodu zabranjena za piće. Za to vreme menjale su se vlasti, uloženi su milioni u fabriku vode, dovedeni i menjani strani investitori, međutim iz zrenjaninskih česama nikada nije potekla zdrava pijaća voda.
Zrenjanincima je česmovača zabranjena za piće zbog visokog nivoa kancerogenog arsena. Na problematičnu situaciju je u proteklih dvadeset godina skretalo pažnju nekoliko civilnih udruženja, ali rešenja i dalje nema.
Portparolka Političke platforme Solidarnost Melanija Lojpur za N1 kaže da je najveći problem što ne postoji adekvatna politička volja da se taj problem reši.
„Taj problem su do sada rešavale dve vlasti, dve političke partije, ali su ga rešavale tako da su u tom problemu nalazile mesto za, ja se plašim, određenu vrstu zloupotrebe. Mi smo to posebno videli tokom vlasti SNS“, navodi ona.
Ističe da je problem što se politika zloupotrebljava da bi se došlo do određenog profita, umesto da se struka pita.
Uprkos tome što pijaće vode nemaju dve decenije, Zrenjanincima se računi za vodu isporučuju.
„I građani ih plaćaju. Svakodnevni život je izuzetno komplikovan i težak. Zrenjanin se suočava sa strašnim osiromašenjem, a nekada je bio jedan od industrijski najrazvijenijih gradova u bivšoj Jugoslaviji“, kaže Lojpur.
Procene su da se u Zrenjaninu dnevno potroši 20.000 evra za vodu za piće.
„To je ogroman profit koji ostavaruju trgovinski lanci“, navodi Lojpur.
Dodaje da mnogi kupovinu vode sebi ne mogu da priušte, te da ili koriste onu iz vodovoda ili skupljaju balone i odlaze ne izvorišta na Frušku Goru. Prema njenim rečima, osim pijaće vode, u Zrenjaninu se suočavaju i sa mogućim problemom zagađenja vazduha.
„Neophodno je da kaznimo ljude koji nam daju lažna obećanja i koji nam onemogućavaju da imamo elementarne uslove za život“, kaže Lojpur.
2020. se desila eksplozija a 2022. je došla druga firma Belu vodu smo videli u česmi nešto pre izbora prošle godine.