Zemljoradnici u Indoneziji se bore protiv klimatskih promena i rasta cena kakaa

Zemljoradnici u Indoneziji se bore protiv klimatskih promena i rasta cena kakaa

U Indoneziji, zemljoradnici se suočavaju sa izazovima klimatskih promena koje utiču na proizvodnju kakaa. Mnogi od njih se udružuju sa kompanijama kako bi poboljšali svoje tehnike gajenja. Cene kakaa su dostigle rekordne visine, što dodatno otežava situaciju.

U šumi Tanjung Rejo, grupa zemljoradnika okuplja se oko drveta prepunog crvenih mahuna. Farmer Tari Santoso sa osmehom objašnjava kako će se drvo brže razvijati nakon što se skine grana. Hiljade farmera poput Santosa rade zajedno sa preduzećima i organizacijama na zaštiti svojih useva od negativnih efekata klimatskih promena.

Kakao drveće zahteva posebne uslove za rast, a klimatske promene povećavaju rizike za farmera. Toplije vreme smanjuje prinos, dok duže kišne sezone dovode do širenja bolesti i štetočina. Nepravilni vremenski obrasci otežavaju zemljoradnicima da se nose sa tim izazovima.

Zbog ovih problema, mnogi farmeri prelaze na druge kulture, što dodatno smanjuje zalihe kakaa i povećava cene. U 2024. godini, cene su skoro utrostručene, dostižući oko 12.000 dolara po toni, što povećava troškove čokolade i navodi neke proizvođače da pokušaju uzgajati kakao u laboratorijama.

Indonezija je treći najveći proizvođač kakaa u svetu, a farmeri se udružuju sa preduzećima i nevladinim organizacijama kako bi poboljšali svoje tehnike gajenja. Na farmi u južnoj Sumatri, farmer Santoso radi sa indonežanskim proizvođačem čokolade Krakakoa, koristeći tehnike koje su mu pomogle da poboljša prinos.

Krakakoa je obučila više od 1.000 farmera u Indoneziji i pruža im finansijsku podršku. Santoso i drugi farmeri su formirali zadrugu koja nudi povoljne kredite, čime se smanjuje zavisnost od banaka. Partnerstvo sa preduzećima omogućava farmerima da dobiju potrebne garancije za veće kredite.

Iako postoje izazovi, kao što su smanjen interes za uzgoj kakaa i poteškoće u dobijanju kredita, stručnjaci se nadaju da će saradnja između farmera i drugih aktera doneti rešenja. Rajendra Aryal iz FAO-a veruje da postoje prilike za poboljšanje situacije u sektoru kakaa.