Prvi prolećni zraci sunca i priroda koji se budi znak su za Kragujevčane i građane okolnih opština da posete izletište „Eko- park“ Ilina voda, na samo 2,7 kilometara od centra grada.
Zeleni gaj na blagoj padini i osam hektara prostora za mlade i stare, neizbežna uređena mesta za roštiljanje, kada je vreme za to (sada je Uskršnji post), ali i prostor za nadolazeće takmičenje u kucanju vaskršnjim jajima, pored velike skulpture jajeta u podnožju Eko parka.
Nakon izlaska iz užurbane gradske vreve posetioci ulaze u mirnu zelenu oazu, šetači i džogeri na brojnim uređenim stazama za rekreaciju, životinje u prirodnom staništu ograđene tek da ne odlutaju, porodice sa malom decom koje hrane nojeve, emue, konje, magarce, srne, zečeve, guske, koze, patke, kokoške, svinje, ptice pevačice, paunove, vijetnamske prasiće.
Na parking Eko-parka stiže automobil kruševačkih registarskih tablica. Izlazi mlada porodica advokata Nenada Jovanovića (35), koji je rođen u Ćićevcu, supruga je iz zapadne Srbije, žive u Kragujevcu. Kćerkica odmah trči prema konjićima.
„Ovde je prelepo. Čista priroda, čisto za decu. Mesta za odmor, životinje, park za dečicu sa toboganima, ljuljaškama, klackalicama, sportski tereni i zoo vrt. Prijatno mesto, svakog vikenda, kada možemo, dolazimo ovde. Ovo je vazdušna banja na samo tri kilometra od centra Kragujevca. Supruga mi je sa Zlatibora i ovaj zeleni raj je podseća na planinu lepoticu, a i mene“, rekao je tokom sunčane subote za portal N1 advokat Nenad Jovanović.
Mama Milena i sin Ognjen hrane jednog od više emua u zoo vrtu. Pune kese i za ostale životinje.
„Životinje i lepa priroda nas često dovlače ovde. Uradili su novo igralište, a Ognjen i ja smo ovde najviše zbog prirode. Blizu živimo, u Lepeničkom bulevaru, prošetamo se, kupimo hranu za životinje. Nadišemo se čistog vazduha. Sin hrani emua, dali smo konjićima jabuke i šargarepe, kupus za kozice, hleb za ptice, slaninica za mace. Mom Ognjenu osmeh „od uva do uha“. Ma, odavde odemo srećni i jedva čekamo da se vratimo. Sve je čisto i svaka čast Slađanu Rakiću koji se brine o Eko-parku“, kazala nam je Kragujevčanka Milena.
Eko-park Ilina voda je udruženje volontera od 1997. godine, naglašava osnivač Slađan Rakić.
„Evo kreće 28 sezona. Sredili smo osam hektara od divlje deponije zarasle u korov i trnje. Imamo sada jedan od najlepših parkova. Imamo posetioce ne samo iz Kragujevca, već dolaze ljudi namenski iz drugih delova Srbije, Pančeva, Pirota, Kruševca, Ćićevca, Beograda, Novog Sada i to dolaze namenski samo u Eko-park. Žao mi je što grad Kragujevac to nije prepoznao godinama unazad, da uloži neki dinar, da ubaci park u sistem, a ne da se snalazimo pomoću „štapa i kanapa“. Novac nikada nismo dobili, osim što su nekada ovde sa životinjama radili socijalno ugroženi građani. Imamo i japanski vrt, šest veštačkih stepenastih jezera, gejzire, vodopade, veštački potok. Tereni za košarku i fudbal, dosta rekvizita za klince, teretana na otvorenom i etno deo koji smo započeli i nikada završili. Tu je i velika letnja scena „Nikola Pašić“, rekao je za portal N1 Slađan Rakić osnivač, prvi radnik Eko-parka i šef istoimene odborničke grupe u gradskoj skupštini, dok je u kombi ubacivao kozicu koja ide da se vidi sa „momkom“.
Godinama se u Eko- parku održavaju kulturno-sportske manifestacije – Vaskrs u Kragujevcu, Dani porodice, veliki turnir u fudbalu, slikarske kolonije, Dani izviđača, razne prezentacije sportskih veština, Dani Japana…
„Park je pun svakog vikenda. Može to mnogo bolje da izgleda kada bi bili na mapi Gradske turističke organizacije Kragujevca. U stvari, mi se nalazimo na toj mapi, ali skromno, onako“, zaključuje Slađan Rakić.
Za dobrovoljne priloge namenjena je tegla u zoo vrtu jer je dugo to glavni izvor finansiranja, posebno za nabavku hrane za brojne životine u parku.
Uvek dostupan novinarima v.d. direktor Gradske turističke organizacije „Kragujevac“ Bojan Pavlović za portal N1 je rekao:
„Eko-park „Ilina voda“ sastavni je deo turističke ponude grada kao jedinstvena zelena oaza za uživanje kako sugrađana tako i posetilaca koji dolaze u naš grad. Adekvatno je mesto za organizaciju izletničkih, sportskih i rekreativnih aktivnosti, ali i brojnih manifestacija, edukativnih radionica i druženja“.
Inače, park je legat Svetozara i Andreje Andrejevića iz 1895. godine, ali svoj današnji izgled u najvećoj meri duguje žiteljima i članovima Udruženja „Eko-park Ilina voda“. Kuriozitet u parku predstavlja najveća skulptura Uskršnjeg jajeta u Evropi, napravljena od recikliranih materijala.
Eko-park Ilina voda u Kragujevcu prijatan je i za večernje šetnje jer je osvetljen led rasvetom, kao i sportski tereni, a za osveženje posetioci sami treba u rančevima da ponesu „iće i piće“.